Ograniczenie wiz UE dla Rosjan? Prof. Kozłowski: robienie biznesu z Rosjanami wydłuża konflikt na Ukrainie
- Rosjanie funkcjonujący tak, jak gdyby nic się nie stało, nie mają powodów, by przeciwstawić się własnej brutalnej, nieludzkiej władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku).
2022-09-03, 20:38
We wtorek i środę ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej na nieformalnym spotkaniu w Pradze dyskutowali o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji. Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE. Z tą propozycją nie zgadzały się Niemcy, a także zależne od turystyki kraje Europy Południowej.
Szefowie MSZ osiągnęli też porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane. Doprowadzi do znacznego spadku liczby wiz turystycznych.
Prof. Artur Roland Kozłowski zwracał uwagę na duży ruch turystyczny obywateli Rosji m.in. do krajów Europy Południowej. - Obywatele Ukrainy, zmuszeni przez wojnę do opuszczenia swojego kraju szukając swojego miejsca i możliwości zarabiania, nierzadko pracują w branży turystycznej i stają w sytuacjach, gdy muszą obsługiwać zamożniejszych Rosjan. O ten kontrast tu chodzi, ci którzy nie widzą problemu w tym, że Rosja najechała na Ukrainę, swobodnie podróżują po Europie (…). Robienie biznesu z Rosjanami wydłuża konflikt na Ukrainie - ocenił.
- Jeśli ten ruch turystyczny zostanie poważnie ograniczony lub zamknięty, da to Rosjanom do myślenia, Te pieniądze dla restauratorów czy przemysłu turystycznego można w jakiś sposób zrekompensować - dodał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 roku. Jak stwierdzono w preambule, porozumienie miało "ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz". Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
REKLAMA
Gość: Prof. Artur Roland Kozłowski
Data emisji: 03.09.2022
Godzina emisji: 19.37
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA