Niespodziewany powrót gruźlicy

24 marca jest międzynarodowym dniem gruźlicy. To choroba zapomniana i powszechnie uważana za wyleczoną. Lekarze żyli w przekonaniu, że w latach siedemdziesiątych udało się pokonać tę chorobę.

2014-03-24, 12:42

Niespodziewany powrót gruźlicy
. Foto: flickr/Tim Patterson

Posłuchaj

24.03.14 prof. Maria Korzeniewska Koseła „Gruźlica wycofuje się powoli, odchodzi i wraca (…)”
+
Dodaj do playlisty

Obecnie mimo szczepień i postępu medycyny obserwuje się powrót choroby. Największym problemem jest obecnie wzrost liczby infekcji zarazkami odpornymi na leczenie antybiotykami.

Powrót gruźlicy

Gruźlica wraca w postaci szczepów odpornych na dotychczasowe leki. W takiej sytuacji edukacja społeczeństwa i popularyzacja szczepień w każdym kraju jest konieczna.

- Nigdy nie uda się całkowicie wyeliminować gruźlicy. Jest to choroba przenoszona drogą erogenną, kropelkową dlatego jest tak bardzo zaraźliwa. Na całym świecie rejestrujemy przypadki odporne na leki – powiedział  dr hab. n. med. prof. nadzw. Ewa Augustynowicz-Kopeć.

- Gruźlica wycofuje się powoli, dlatego nigdy nie było takiego momentu, w którym odeszła i już nie wróciła. W Polsce następuje powolny spadek zapadalności na gruźlicę. Gruźlica wymaga długofalowych działań i długotrwałego leczenia - prof. Maria Korzeniewska Koseła.

REKLAMA

Profilaktyka i leczenie

Rozwojowi gruźlicy sprzyjają inne choroby takie jak cukrzyca, alkoholizm i nowotwory. W codziennym życiu każdy ma kontakt z prątkami gruźlicy. Dlatego należy dbać o dobre warunki sanitarne, higienę oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

- Nie ma skutecznej profilaktyki przeciwko zakażeniu chorobą, poza unikaniem chorych na gruźlicę osób. Zakaźne przypadki gruźlicy rozwijają się pomiędzy poszczególnymi badaniami radiologicznymi. Dlatego trzeba je wykonywać bardzo często, aby wychwycić nowy przypadek. Od lat największą zapadalność na te chorobę można zaobserwować w województwie Wielkopolskim i Lubelskim - dodała prof. Maria Korzeniewska Koseła

- Gruźlica jest nadal wstydliwą chorobą, ale wyleczalną. Wszystko wynika ze świadomości i edukacji naszego społeczeństwa. Zdecydowanie najlepiej jest mieć potwierdzenie mikrobiologiczne, bo to zapewnia możliwość szybkiego wyleczenia - dodała dr hab. n. med. prof. nadzw. Ewa Augustynowicz-Kopeć

Gruźlica może objawić się u osób, które mają niewydolny układ immunologiczny. Może to dotyczyć dzieci, osoby powyżej 65. roku życia i osoby, które są zarażone wirusem HIV.

REKLAMA

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej