Sukcesy w walce z AIDS

Według ONZ epidemia AIDS ma zostać opanowana do roku 2030. Liczba zgonów wywołanych HIV regularnie spada, za co odpowiadają skuteczne leki antyretrowirusowe blokujące namnażanie się wirusa. Sukcesy są już widoczne, ale walka wciąż trwa.

2014-07-25, 18:10

Sukcesy w walce z AIDS
. Foto: flickr/ World Bank Photo Collection

Posłuchaj

25.07.14 Dr Beata Zawada: „Leki są coraz lepsze i mniej szkodliwe dla pacjenta (…)”
+
Dodaj do playlisty

Miejscem 20. międzynarodowej konferencji nt. epidemii AIDS było Melbourne. Spotkanie odbyło się mimo zestrzelenia nad Ukrainą samolotu, na którego pokładzie znajdowało się około stu specjalistów od HIV/AIDS. Wśród ofiar katastrofy znalazł się Holender Joep Lange, który pracował nad rozwojem terapii antyretrowirusowej.

Każdy może być ofiarą

Organizatorzy konferencji w kontekście przeciwdziałania epidemii HIV/AIDS podkreślali, że najważniejsza jest walka z dyskryminacją i piętnowaniem nosicieli wirusa, którym może być praktycznie każdy.

– W tej chwili nie mówimy już o grupach ryzyka, a o ryzykownych zachowaniach. W tym kontekście HIV dotyczy każdego. Człowiek może tylko wybrać czy będzie zakażony, czy nie. Każda osoba, która chociaż raz w życiu miała ryzykowne zachowanie, może być zakażona – mówiła w PR24 dr Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS.

Leczenie w Polsce

Wiele mówi się o profilaktyce, ale często brakuje informacji o sposobie leczenia chorej już na AIDS osoby. Stosowane są głównie środki farmakologiczne o charakterze antyretrowirusowym, które zapobiegają namnażaniu się wirusa w organizmie żywiciela. W Polsce każdy chory na AIDS ma prawo do leczenia, które finansowane jest w ramach programu zdrowotnego.

REKLAMA

– W Polsce nie ma kolejki oczekujących do leczenia i pacjent wybiera sobie miejsce leczenia. Ośrodki specjalistyczne rozlokowane są na terenie wszystkich województw i pracują tam nasi polscy specjaliści. Chorzy są leczeni na światowym poziomie. Od rozpoznania choroby do śmierci upływa teraz wiele dziesiątek lat. Leki są coraz lepsze i mniej szkodliwe dla pacjenta – wskazywała Gość PR24.

Stop dyskryminacji!

Największym problemem chorych na AIDS często nie jest sam wirus, ale napiętnowanie ze strony środowiska. Ludzie z pozytywnym wynikiem testu na HIV są praktycznie zepchnięci na margines życia społecznego. Z tego względu wiele osób nie poddaje się badaniu na obecność wirusa.

– Ludzie boją się być naznaczeni i wskazani, ale zapominają, że mają możliwość pozostania anonimowymi, co gwarantuje polskie prawo. Pacjent może wykonać anonimowo test i zastrzec swoje dane. Wyjątkiem jest leczenie, ale to tylko wiadomość dla lekarzy i osób opiekujących się chorym – powiedziała dr Beata Zawada.

PR24/GM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej