W Dniu WZW pamiętaj o wątrobie
Określa się ją mianem największej biochemicznej fabryki organizmu, a jej prawidłowe funkcjonowanie stanowi warunek naszego zdrowia. Wątroba obok serca jest najważniejszym organem wewnętrznym naszego ciała, a o tym często zapominamy.
2014-07-28, 15:55
Posłuchaj
Dopóki wątroba jest zdrowa i funkcjonuje jak należy, dopóty o niej nie myślimy. Jednak jeśli już ten ważny organ da o sobie znać, to często jest już za późno na skuteczne leczenie. Poważne uszkodzenia wątroby są bardzo łatwe do wykrycia, ale inaczej wygląda sytuacja w przypadku ukrytych objawów i przewlekłych chorób, które powoli „uśmiercają” wątrobę. Do grona takich podstępnych zabójców narządu zalicza się wirusowe zapalenie wątroby.
– Przez wiele lat od momentu zakażenia choroba pozostaje bezobjawowa. Symptomy WZW typu C są widoczne dopiero w zaawansowanej fazie choroby – wskazywał w PR24 prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Choroba chorobie nierówna
Rozróżniane jest kilka typów wirusowego zapalenia wątroby. Każda z chorób różni się przebiegiem i możliwością skutecznego leczenia. Niestety nie istnieją szczepionki na wszystkie typy wirusowego zapalenia wątroby, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, która uchroni nas przed zakażeniem. Jeśli jednak choroba zostanie już wykryta bardzo ważne jest podjęcie leczenia w jej wczesnym stadium.
– Im wcześniej dowiemy się o zakażeniu i o tym, że przeszło już ono fazę przewlekłą, tym mamy większą szansę na wyzdrowienie. Wówczas wątroba nie będzie jeszcze tak uszkodzona. W grupie ryzyka znajduje się niemal każdy, więc warto wykonać badanie na obecność wirusa HCV. Ludzie często mówią, że są zaszczepieni na WZW, ale nie wiedzą, że dotyczy to tylko WZW typu B – mówiła Karina Józef z Fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Nadzieja dla chorych
Pojawia się coraz więcej nowych metod terapii i sposobów leczenia WZW typu C. Na rynku pojawiły się już leki, które mają bezpośrednie działanie przeciwwirusowe. Badania wciąż trwają i możliwe jest, że powstaną jeszcze skuteczniejsze preparaty.
– W dziedzinie metod terapii i sposobów leczenia WZW typu C dzieje się bardzo dużo. HCV jest jedyną chorobą przewlekłą, którą możemy całkowicie wyleczyć, ale pod warunkiem, że nie nastąpiły nieodwracalne zmiany w wątrobie – tłumaczył prof. dr hab. Robert Flisiak.
PR24/GM