Nowe narzędzie do walki z rakiem

Onkolodzy otrzymują nowe narzędzie do walki z nowotworami, a pacjenci mogą być skuteczniej leczeni. W Polsce rozpocznie pracę pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek terapii protonowej.

2015-01-28, 20:28

Nowe narzędzie do walki z rakiem
Cyklotron medyczny, specjalistyczna aparatura przeznaczona do leczenia nowotworów/fot.flickr/Juraj Kubica

Posłuchaj

Prof. Beata Sas-Korczyńska: „Mając do dyspozycji szeroki zakres energetyczny wiązki możemy naświetlać guzy na różnej głębokości i z dużą precyzją (…)”
+
Dodaj do playlisty

Placówka powstaje w Centrum Cyklotronowym Bronowice, która jest częścią Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Cyklotron to specjalne urządzenie, które przyspiesza cząstki takie, jak np. protony. Rozpędzone cząstki nabierają ogromnej energii i dzięki temu powstaje wiązka, która służy zarówno do badań naukowych, jak i leczenia pacjentów chorych na nowotwory.

Prof. Beata Sas-Korczyńska wyjaśniła w Polskim Radiu 24, na czym polega leczenie raka za pomocą wiązki protonowej.

– Wiązka ta oddziałuję na atomy materii, przez którą przechodzi, czyli w tym przypadku na komórki rakowe. Skutkiem zastosowania wiązki są rozmaite procesy chemiczne i biochemiczne, które prowadzą do uszkodzenia materiału genetycznego danej komórki. Wówczas komórka obumiera, co jest pożądanym efektem w przypadku nowotworu – tłumaczyła specjalistka.

Gość PR24 dodała, że stosowana obecnie w leczeniu raka radioterapia wywołuje liczne i niezamierzone powikłania. Natomiast charakter wiązki protonowej sprawia, że komórki znajdujące się w pobliżu nowotworu nie zostają uszkodzone.

REKLAMA

– Wiązka protonowa oddaje swoją energię w ściśle określonym miejscu. Mając do dyspozycji szeroki zakres energetyczny wiązki możemy naświetlać guzy na różnej głębokości i z dużą precyzją. Protony mają także tę właściwość, że poza obszarem oddania całej energii praktycznie nie ma dawki szkodliwej dla zdrowych komórek. Ograniczamy w ten sposób napromieniowanie zdrowych tkanek – wskazywała prof. Beata Sas-Korczyńska.

Gościem „Rozmów o Zdrowiu” była także prof. Magdalena Durlik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która przedstawiła i skomentowała stan polskiej transplantologii. 

Zapraszamy na audycję Henryka Szrubarza.

Polskie Radio 24/gm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej