Spada liczba przeszczepów w Polsce
Do końca lipca tego roku narządy pobrano od 295 osób zmarłych. To najgorszy wynik od lat. W analogicznym okresie ubiegłego roku dawców było 310, w 2014 r. - 345, a w 2013 r. - 341. Dane te skomentowali prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz (Poltransplant) i Robert Kęder (Federacja Pacjentów po Przeszczepach).
2016-09-02, 16:43
Posłuchaj
Dane zebrało podlegające resortowi zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant. Prof. Romand Danielewicz podkreślił, że największa kolejka osób oczekujących, tzn. ponad 900 osób, to osoby oczekujące na przeszczep nerki.
- Największa dysproporcja pomiędzy listą osób oczekujących a liczbą przeszczepów jest natomiast w przypadku osób oczekujących na przeszczepienie serca – podkreślił prof. Danielewicz. - Ok. 400 osób oczekuje w kolejce, a rocznie w Polsce przeszczepia się ok. 100 serc – wyjaśnił.
Robert Kęder, któremu 16 lat temu została przeszczepiona wątroba, przyznał, że w 2000 roku świadomość była mniejsza, ale otwarcie społeczeństwa było podobne. – Podejście społeczeństwa było tak samo entuzjastyczne w sytuacji krytycznej. Dziś chodzi jednak o wypracowanie pewnych stałych form działania polegających na tym, że kiedy gdy ktoś umiera, rzeczą naturalną jest rozważenie czy dana osoba może zostać dawcą – podkreślił.
- Często panuje nerwowa atmosfera, jest dzwonienie czy zmarły zagospodarował swoją wolą za życia, rozmowy kuluarowe z rodziną. Ta decyzja powinna zostać podjęta na długo przed śmiercią – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
__________________
REKLAMA
Data emisji: 02.09.16
Godzina emisji: 16:15
REKLAMA