Problemy finansowania służby zdrowia

W najbliższa sobotę w Warszawie odbędzie się demonstracja Porozumienia Zawodów Medycznych. Pielęgniarki, lekarze rezydenci czy ratownicy medyczni domagają się wzrostu wynagrodzeń. W Polskim Radiu 24 o problemach dotyczących finansowania służby zdrowia mówili Krzysztof Hałabuz, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i dr Dobrawa Biadun, ekspertka ds. ochrony zdrowia.

2016-09-23, 14:53

Problemy finansowania służby zdrowia
mat. ilustracyjne  . Foto: pixabay/valelopardo

Posłuchaj

23.09.16 Problemy finansowania służby zdrowia
+
Dodaj do playlisty

Według planów ministerstwa zdrowia, w ciągu 10 lat nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6,8 procent PKB. Dziś fundusze przeznaczane na opiekę medyczną są o 2 punkty procentowe mniejsze. – Ten proces będzie zbyt długi – oceniał na naszej antenie Krzysztof Hałabuz.

Jak wskazywała z kolei w Polskim Radiu 24 dr Dobrawa Biadun, problemem służby zdrowia jest brak wydzielania środków na konkretne cele. – Dziś koszyk świadczeń określa, że szpital dostaje pieniądze za konkretną procedurę. Kłopotliwe jest to, że otrzymywane fundusze nie dotyczą tylko leczenia. Wliczane w koszty jest wszystko, łącznie z rachunkami za światło, wynagrodzeniem dla pracowników i użytym sprzętem – podkreślała.

Bezpośrednią przyczyną sobotniej manifestacji jest brak funduszy na podniesienie płac pracowników służby zdrowia. Lekarze rezydenci domagają się zasadniczego wynagrodzenia w wysokości dwóch minimalnych pensji. – Minister zdrowia oferuje nam 103 procent średniej krajowej za trzy lata – mówił Krzysztof Hałabuz.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

____________________

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 13.45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej