Po Kongresie Zdrowia Publicznego 2016

Miejsce zdrowia publicznego w Strategii odpowiedzialnego rozwoju, cele operacyjne Narodowego Programu Zdrowia, profilaktyka i leczenia chorób cywilizacyjnych, zagrożenie powrotem chorób zakaźnych oraz wyzwania zdrowotne wobec starzejących się społeczeństw. To najważniejsze tematy, które podejmowano na czwartkowym Kongresie Zdrowia Publicznego 2016. O wnioskach mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gujski, redaktor naczelny „Służby zdrowia”.

2016-11-25, 14:31

Po Kongresie Zdrowia Publicznego 2016
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przemawia podczas inaguracji Kongresu Zdrowia Publicznego, foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

25.11.16 Kongres Zdrowia Publicznego 2016 – wnioski. Gość: Mariusz Gujski, redaktor naczelny „Służby zdrowia”.
+
Dodaj do playlisty

Gość wyjaśniał, że zdrowie publiczne „to taka dość młoda dziedzina, której zadaniem jest doprowadzenie do sytuacji żebyśmy wszyscy cieszyli się jak najdłuższym życiem w zdrowiu”. – Jednym z elementów, który na to wpływa jest system zdrowotny, ale on przekłada się w myśl nauki na zaledwie 10 proc. zdrowia. Natomiast pozostałe leżą gdzie indziej, to środowisko, w którym żyjemy, nasze geny, a nade wszystko styl życia – mówił Gujski. Na ostatni czynnik składają się między innymi dieta, aktywność fizyczna, używki, czy stres.

Dzisiejsze czasy nie wpływają jednak na zdrowie korzystnie. – Pracujemy w szaleńczym tempie, chodzimy do pracy na różne godziny, dzieci maja zajęcia przez cały dzień. Nie jesteśmy zaadaptowani do tego. W ten sposób emocje kanalizują się w postaci różnych zaburzeń. Mamy plagę alkoholizmu, nadużywania alkoholu. To też szereg substancji psychoaktywnych – zaznaczył gość. Dodał, że niestety często w uzależnieniach partycypują lekarze, niefrasobliwie wypisując leki. – Masa ludzi jest uzależniona od benzodiazepin. Wielu kolegów lekarzy, choć w dobrej wierze, przepisuje bezkrytycznie te środki. Dopiero po pewnym czasie pacjent orientuje się, że wpadł w matnię.

Gujski odniósł się również do ruchów antyszczepionkowych. Wskazywał, że problemem jest to, że w dobie mediów społecznościowych praktycznie każdy może stać się autorytetem. – Każdy, kto ma rozwinięty poziom manipulacji i empatii może stać się fałszywym prorokiem.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 25.11.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 13:18


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej