Wydatki na służbę zdrowia. Polska w ogonie Europy
Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia oraz z najniższą liczbą lekarzy przypadającą na tysiąc mieszkańców – wynika z raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
2016-11-29, 14:10
Posłuchaj
Wydatki na ochronę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosły w UE tylko o 0,7 proc. w latach 2009-15, co w dużej mierze było wynikiem kryzysu finansowego i gospodarczego. Spośród krajów UE najwięcej na ten cel przeznacza się w Luksemburgu – 6 023 euro na jednego mieszkańca, a najmniej w Rumunii – 816 euro rocznie. W Polsce wydatki te sięgają 1 259 euro rocznie na jednego mieszkańca.
– To zbyt mało, jesteśmy w tym aspekcie w ogonie Europy – komentował w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz. Mniej pieniędzy na służbę zdrowia, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w UE przeznaczają jedynie Chorwacja, Bułgaria, Łotwa i Rumunia.
Niepokojące dane dotyczące Polski są związane również z liczbą lekarzy na tysiąc mieszkańców. W naszym kraju wskaźnik wynosi 2,3; to najmniej w UE. – Musimy mieć świadomość, że jeszcze bardziej niepokojący jest średni wiek lekarzy w Polsce. Wynosi on ponad 50 lat. Jeżeli nie zostaną wdrożone potrzebne zmiany, lekarzy w przyszłości będzie jeszcze mniej – podkreślał dr Jerzy Gryglewicz.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp/tj
___________________
Data emisji: 29.11.16
Godzina emisji: 13.17
REKLAMA