Kontrowersje wokół zmian w opiece okołoporodowej

Maksymalnie do końca 2018 roku będą obowiązywały medyczne standardy łagodzenia bólu porodowego oraz opieki okołoporodowej, które do tej pory określał resort zdrowia. Ministerstwo chce, by w przyszłości opisem procedur zajmowały się towarzystwa naukowe. Likwidacji standardów obawia się fundacja "Rodzić po ludzku". Gościem Polskiego Radia 24 była Joanna Pietrusiewicz, przedstawicielka organizacji.

2016-12-15, 14:03

Kontrowersje wokół zmian w opiece okołoporodowej
Najpóźniej z końcem 2018 roku przestaną obowiązywać m.in. rozporządzenia określające medyczne standardy opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej. Foto: flickr/Lindsey Turner

Posłuchaj

15.12.16 Kontrowersje wokół zmian w opiece okołoporodowej
+
Dodaj do playlisty

Na mocy uchwalonej w czerwcu rządowej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, Minister Zdrowia nie będzie już określał standardów postępowania medycznego, a jedynie "standardy organizacyjne opieki zdrowotnej". – To z pozoru niewielka zmiana. Może być ona jednak groźna – wskazywała w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrusiewicz. – Standardy organizacyjne będą określać, kto i jak zajmuje się kobietą. To, co dotyczy praw kobiet, ma zostać przeniesione do tzw. rekomendacji. Lekarz będzie mógł, ale nie będzie musiał, uwzględniać zaleceń – wyjaśniała przedstawicielka fundacji "Rodzić po ludzku".

Oznacza to, że najpóźniej z końcem 2018 roku przestaną obowiązywać m.in. rozporządzenia określające medyczne standardy opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej (bez komplikacji) oraz z powikłaniami, a także standardy postępowania w łagodzeniu bólu porodowego.

– Standardy postępowania medycznego w opiece okołoporodowej były konsensusem pomiędzy różnymi środowiskami. Dokument z jednej strony mówi o nowoczesnych procedurach medycznych, a z drugiej pokazuje, jak ważna jest sama kobieta; jej podmiotowe traktowanie – wyjaśniała Joanna Pietrusiewicz.

Obecne standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte rozporządzeniem Ministra Zdrowia pod koniec 2012 roku. Zwrócono w nich uwagę na podmiotowość i decyzyjność kobiety podczas porodu. Wskazano w nich m.in., że personel medyczny powinien szanować prywatność i poczucie intymności kobiety oraz omówić z nią sposoby radzenia sobie z bólem.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Data emisji: 15.12.16

REKLAMA

Godzina emisji: 13.18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej