Lekarz również dla nieubezpieczonych. "Intencje są dobre"
Od początku roku również osoby nieubezpieczone mogą bezpłatnie pójść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nie mają jednak prawa do refundowanych recept. Nie zniknie zatem system eWUŚ, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki medycznej. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Mariusz Gujski z magazynu "Służba Zdrowia".
2017-01-05, 15:08
Posłuchaj
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z IAR wyjaśnił, że nieubezpieczeni, którzy skorzystają z podstawowej opieki zdrowotnej, nie poniosą kosztów związanych z wizytą. Jak tłumaczył, to "abolicja dla wszystkich tych, którzy w sposób nieuprawniony udadzą się do lekarza POZ". Minister dodał, że według szacunków resortu samo "ściganie" osób nieubezpieczonych, które nie zapłaciły za poradę jest bardziej kosztowne niż sfinansowanie tych świadczeń i ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.
W ocenie Mariusza Gujskiego, rozwiązania proponowane przez resort zdrowia są w pewnym sensie nieuczciwe. Zdaniem eksperta, część płatników może zrezygnować z opłacania składek, ze względu na to, że i tak będą mieli dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. – Intencje są dobre. Państwo jednak nie powinno tolerować oszustwa – dodawał ekspert, zauważając, że ministerstwo przewiduje wprowadzenie zmian, w świetle których od 2018 każdy obywatel będzie mógł liczyć na kompleksową opiekę medyczną.
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/IAR
REKLAMA
_________________
Data emisji: 05.01.17
Godzina emisji: 14.43
REKLAMA