X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:31
W Instytucie Żywności i Żywienia rozpocznie działalność edukacyjną Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dzięki temu każdy za pośrednictwem internetu będzie mógł otrzymać ważne informacje dotyczące zdrowia. Gościem Polskiego Radia 24 była Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.
Audio
  • 8.01.17 Hanna Stolińska-Fiedorowicz o powstającym Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej.
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Jak podkreśliła Hanna Stolińska-Fiedorowicz, "Polacy tyją na potęgę". - Już ponad 60 proc. Polaków ma nadmierną masę ciała z czego wynikają różne problemy zdrowotne. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej jest więc potrzebne – zaznaczyła.

Dodała, że informacji dotyczących odżywiania jest mnóstwo i nie wiadomo, które są rzetelne. - Te informacje są często sprzeczne. Często bazują też na odczuciach danych osób, a nie na wiarygodnych badaniach naukowych – wyjaśniła Stolińska-Fiedorowicz.

Jak podkreśliła, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej gromadzi rzetelną wiedzę od najlepszych specjalistów od żywienia. - Bierzemy różne zalecenia żywieniowe. Patrzymy na to, co mówi Światowa Organizacja Zdrowia i inne ważne instytucje światowe. Do newslettera można się już zapisywać, zaś strona rusza 19 stycznia – wyjaśniła.


Hanna Stolińska-Fiedorowicz/fot.PR24/MS Hanna Stolińska-Fiedorowicz/fot.PR24/MS

Stolińska-Fiedorowicz odniosła się także do najnowszej, zaktualizowanej piramidy żywieniowej. - U podstawy piramidy żywienia mamy aktywność fizyczną. Jeśli jednak chodzi o samo jedzenie to na dole mamy warzywa i owoce, choć wcześniej były to produkty zbożowe. Z badań wynika bowiem, że każda dodatkowa porcja warzyw i owoców zmniejsza ryzyko rozwoju chorób przewlekłych – wyjaśniła.

Wskazała, że kolejne w piramidzie są mleko i produkty mleczne. - Następnie mamy mięso i zamienniki mięsa czyli ryby i rośliny strączkowe typu soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, a także jajka, które nie są nabiałem. Na samej górze znajdują się oleje, tłuszcze w postaci orzechów i pestek. Dodaliśmy również do piramidy przyprawy zamiast soli – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 8.01.17

Godzina emisji: 11:33