Urząd Zdrowia Publicznego zamiast GIS?
Według nieujawnionego projektu ustawy Główny Inspektorat Sanitarny, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Krajowe Centrum ds. AIDS i Państwowa Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mają zostać zlikwidowane. Ich działania przejmie Urząd Zdrowia Publicznego. O konsekwencjach tej zmiany mówił w Polskim Radiu 24: Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
2017-02-20, 13:48
Posłuchaj
Zdaniem gościa audycji za wcześnie mówić i oceniać projekt, który jeszcze nie funkcjonuje, trudno wyobrazić sobie jednak, aby GIS stał się częścią innego urzędu. - Sanepid kojarzy z kontrolą i karą, nasza praca polega jednak na analizie ryzyka. Zajmujemy się wydawaniem decyzji i prowadzeniem kampanii promujących zdrowie – powiedział Marek Posobkiewicz. - Staramy się działać nowocześnie, aby w jak najprostszy sposób trafiać do młodych ludzi, ich rodziców i pedagogów i przestrzegać ich przed różnymi zagrożeniami – dodał gość audycji.
- W tej chwili jest to poukładane. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest „Mercedesem” na rynku zdrowia publicznego. Oprócz centralnego urzędu ma 16 oddziałów wojewódzkich, 318 powiatowych, 10 granicznych. Pracują tam ludzie z dużym potencjałem i doświadczeniem – podkreślił Marek Posobkiewicz.
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej są bardzo szerokie – począwszy od badania wody, bezpieczeństwa żywienia i żywności, zabezpieczenia przed chorobami zakaźnymi przez program szczepień ochronnych, po promocję zdrowia i higieny środowiska, medycynę pracy, a także ochronę przed szkodliwymi substancjami.
Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 20.02.17
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA