Na Zdrowie: Jak dbać o wzrok?

- W elektronice, która nas powszechnie otacza, mamy do czynienia ze światłem LED-owym, niebiesko-fioletowym, które nie tylko wpływa męcząco na nasz układ wzrokowy, ale też przyspiesza degenerację fotoreceptorów siatkówki – powiedział w audycji Na Zdrowie, optyk, optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

2018-05-05, 23:30

Na Zdrowie: Jak dbać o wzrok?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/Paul Istoan/CC BY-NC 2.0

Posłuchaj

5.05.18 Paweł Szczerbiński o wzroku.
+
Dodaj do playlisty

Ludzkie oko w trakcie życia przechodzi diametralne zmiany i - np. w okresie niemowlęcym - rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co dzieje się ze wzrokiem po 40. roku życia? Co powoduje, że widzimy słabiej i czy powinniśmy się tym martwić? Mówił o tym Paweł Szczerbiński.

Jak podkreślił Szczerbiński, narząd wzroku jest bardzo istotny, ponieważ ok. 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie trafia do nas właśnie przez oczy.


Paweł Szczerbiński, foto: PJ Paweł Szczerbiński, foto: PJ

- Większość z nas pracuje przy komputerze. Z komputera i smartfonów korzystają także dzieci. Ma to bezwzględnie zły wpływ na ich wzrok – zaznaczył gość.

Dodał, że światło pochodzące z urządzeń elektronicznych przyspiesza degenerację fotoreceptorów siatkówki. - Prędzej czy później odbije się to nam czkawką. W związku z tym w przypadku dzieci zaleca się nie więcej niż godzinę dziennie spędzać przy jakiejkolwiek elektronice – mówił.

REKLAMA

Szczerbiński zaznaczył również, że plaga staje się w dzisiejszych czasach krótkowzroczność. - Krótkowzroczność może być potęgowana przez to, że za długo patrzymy w bliż. Nasze oczy nie są bowiem dostosowane do patrzenia w bliż, ale w dal – wyjaśnił.

Gospodarzem audycji była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/pr

Na Zdrowie - wszystkie audycje

REKLAMA

___________________

Data emisji: 5.05.18

Godzina emisji: 23:10

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej