X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kardynał Stanisław Dziwisz odznaczony Orderem Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:11
Odchodzący metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, otrzymał Order Orła Białego. Najwyższe odznaczenie państwowe wręczył duchownemu prezydent Andrzej Duda. Ceremonia odbyła się po ingresie nowego metropolity.
Audio
  • 28.01.17 Przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy i kard. Stanisława Dziwisza
Prezydent Andrzej Duda wręczył Order Orła Białego kard. Stanisławowi Dziwiszowi
Prezydent Andrzej Duda wręczył Order Orła Białego kard. Stanisławowi DziwiszowiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W okolicznościowym przemówieniu w Kapitularzu Katedry na Wawelu prezydent mówił, że przy wszystkich zasługach kardynała, Order Orła Białego to jedynie "drobne podziękowanie". Andrzej Duda podkreślał, że w 1981 roku, po zamachu na Jana Pawła II, decyzyjność ówczesnego sekretarza Ojca Świętego mogła uratować życie papieżowi-Polakowi. To on bowiem miał zdecydować, że Jan Paweł II zostanie natychmiast przewieziony do odległej, ale dobrze przygotowanej polikliniki Gemelli w Rzymie. "Te decyzje, podjęte wtedy przez Waszą Eminencję (...) najprawdopodobniej uratowały życie Ojcu Świętemu" - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał też, że to kardynałowi Dziwiszowi zawdzięczamy fakt, iż Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie. Dziękował mu również za to, że w 2010 roku zgodził się na pochówek Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej na Wawelu. Jak podkreślał, ta decyzja była ważna dla naszej historii. "Ta historia jest budowana jako historia wielkiego kraju (...) właśnie dlatego, że ci (...), których śmierć miała wymazać z kart historii, zostają podniesieni i do tej historii wpisani" - mówił prezydent Duda.

Kardynał Dziwisz dziękował prezydentowi za odznaczenie i dodał, że przyjmuje je z "należytym wzruszeniem". Order potraktował jako uznanie dla "spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski". Zapewnił też, że będzie starał się dalej służyć Polsce, czyli "tej sprawie, która nas wszystkich łączy"

W dzisiejszym ingresie nowego metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, oprócz prezydenta, wzięli też udział między innymi premier Beata Szydło oraz liczni duchowni z Polski i zagranicy.

Kardynał Stanisław Dziwisz odszedł z funkcji metropolity krakowskiego po 11 latach posługi.

(Polskie Radio 24)

iar/jw/

Zobacz więcej na temat: Stanisław Dziwisz Andrzej Duda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak