Zapusty, czyli schyłek karnawału
Tłusty czwartek w polskiej tradycji rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. – Radość to element natury człowieka. Także ostatki, gdy w spokoju sumienia możemy spożywać pączki. Ale za chwilę, w Środę Popielcową, kościół przypomni nam naszą przemijalność – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Mariusz Frukacz.
2017-02-23, 13:51
Posłuchaj
Ksiądz wyjaśniał, że wszystko w człowieku łączy się z prawami naturalnym i Bożym, które wzajemnie się przenikają. – Człowieka trzeba pojmować zawsze w całości, z jednej strony radość i cielesność, z drugiej sfera ducha, sumienia – mówił.
Zwyczaje karnawałowe w Polsce w wielu regionach związane są z przebieraniem się, na przykład za zwierzęta. – Człowiek chcąc przygotować się na ten okres poważny, daje zewnętrzny wyraz swojej radości. W dawnych tradycjach przebieranie się to przyjęcie całej natury, także z tajemnicą grzeszności – tłumaczył ks. Frukacz.
Wśród zapustnych postaci pojawia się jednak również śmierć. Zdaniem gościa, to wyraz przenikania się tradycji kultury z religijnością. – To przypomnienie o przemijalności. Z naszego myślenia wyrzuciliśmy tajemnicę śmierci, człowiek boi się myśleć o życiu wiecznym – podkreślił.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Torański.
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 23.02.2017
Godzina emisji: 7:47
REKLAMA
REKLAMA