Młodzi Hiszpanie bez pracy
Młodzi Hiszpanie nie mają pracy i na emigracji szukają swojej szansy na lepsze życie. Mimo że sytuacja na hiszpańskim rynku pracy w ostatnich miesiącach poprawia się, to kraj nadal boryka się z trudnościami.
2015-01-02, 14:06
Posłuchaj
Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy w dużym stopniu uderzył w państwa Półwyspu Iberyjskiego. Poziom bezrobocia pozostaje w Hiszpanii na wysokim, ponad 20-procentowym poziomie.
Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Julia Ikonowicz, mieszkająca w Hiszpanii dziennikarka, sytuacja jest szczególnie zła wśród osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Bez zatrudnienia pozostaje około połowy młodych ludzi.
– Brak pracy jest widoczny zwłaszcza wśród młodych ludzi. Obecnie mało kto nie zna osoby, która emigrowałaby zagranicę w poszukiwaniu pracy. A Hiszpania jeszcze kilka lat temu była krajem przyjmującym imigrantów – mówiła w PR24 dziennikarka.
REKLAMA
Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że do czasu wejścia Hiszpanii w fazę kryzysu w 2008 roku, mieszkańcy ojczyzny Pablo Picassa nie obawiali się o swoją przyszłość.
– Hiszpanie byli przyzwyczajeni do tego, że ich kraj należy do najprężniejszych gospodarek Europy i żyje się w nim na wysokim poziomie. W tej chwili trudno sobie wyobrazić, by osoba kończąca studia od razu otrzymała pracę – stwierdziła rozmówczyni PR24.
Julia Ikonowicz mówiła w Polskim Radiu 24 nie tylko o perspektywach ekonomicznych Hiszpanii, ale także o najważniejszych wydarzeniach 2014 roku w tamtejszej polityce.
Niezadowolenie społeczne w Hiszpanii skutkuję licznymi protestami i demonstracjami. Ich eskalacja miała miejsce w latach 2011 i 2012, a od tego czasu Hiszpanie chętnie korzystają z tej formy wyrażania swoich postulatów.
REKLAMA
PR24/mp
Polecane
REKLAMA