Pamięć o Holocauście w Izraelu
– 6 mln Żydów padło ofiarą nazistowskiej zbrodni. Pamięć o Holokauście leży u podstaw tożsamości Izraelczyków – mówił w Polski Radiu 24 Jarosław Kociszewski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Izraelu.
2015-01-27, 13:59
Posłuchaj
Pamięć o ofiarach Holokaustu kultywuje w Izraelu m.in. Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Tam też mieści się centrum edukacyjne zajmujące się nauczaniem o tym okresie w historii świata.
– Tam znajduje się największy na świecie zbiór świadectw. Ludzie, którzy przeżyli Holokaust opowiadają swoje przeżycia i wszystko jest spisywane oraz katalogowane. Nie jest jednak prawdą, że ludzie ci byli w Izraelu hołubieni. Była w nich obecna również świadomość wstydu za to, co się wydarzyło – mówił Jarosław Kociszewski.
W ramach pamięci o Holokauście młodzi Żydzi odbywają tez specjalne podróże edukacyjne do Polski, w tym do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak twierdzi Jarosław Kociszewski, sprzyja to zacieśnieniu relacji polsko-izraelskich.
– Polska jest jednym z niewielu krajów, z którymi izraelski rząd utrzymuje naprawdę bliskie stosunki międzyrządowe i uważa Polskę za istotnego sojusznika, bo nasz kraj należy do wszystkich istotnych organizacji świata zachodniego – powiedział dziennikarz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA