Europejskie obchody zakończenia II wojny światowej

W cieniu podziałów państwa europejskie świętowały 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej na Starym Kontynencie. W Polsce główne uroczystości odbyły się na Westerplatte, w Niemczech parlament upamiętnił rocznicę na specjalnym posiedzeniu, a we Francji piątek 8 maja był dniem wolnym od pracy.

2015-05-09, 09:44

Europejskie obchody zakończenia II wojny światowej
Rosyjscy żołnierze biorący udział w paradzie związanej z obchodami Dnia Zwycięstwa, 09.05.15.Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

Posłuchaj

10.05.15 Maciej Jastrzębski: „Radość Rosjan w Dniu Zwycięstwa jest niezwykle autentyczna i nie można twierdzić, że została im narzucona przez Władimira Putina (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W Moskwie odbyła się wielka defilada i pokaz rosyjskiej siły. Jednocześnie zaakcentowano pretensje do sąsiadów Rosji o niedocenianie roli Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu.

– Osobiście jestem przeciwny głosom mówiącym, ze w Moskwie odbył się jakikolwiek pokaz siły. W Rosji nie rozpatruje się tego wydarzenia pod tym właśnie kątem. Defilada jest po to, by mieszkańcy tego państwa zobaczyli jak sprawna jest armia rosyjska i jak wspomina się tych, którzy walczyli w II wojnie światowej – wyjaśnił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

Władimir Putin w czasie moskiewskich uroczystości, podczas gdy wymieniał sojuszników, którzy wspomogli Armię Czerwoną w końcowym zwycięstwie, pominął Polskę. Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, podkreślił, że w Berlinie walczyło ok. 20 tys. polskich żołnierzy.

– Rosjanie starają się o tym fakcie zapominać. Przykrym jest to, że w wielu rosyjskich filmach dokumentalnych, które poruszały temat zakończenia wojny, udział Polaków w pokonaniu hitlerowskiej Rzeszy był przemilczany. Bez ich wsparcia Rosjanie ponieśliby zdecydowanie więcej ofiar i droga do Reichstagu znacznie by się wydłużyła -

REKLAMA

Grzegorz Drymer, korespondent Polskiego Radia w Londynie zaznaczył, że w Wielkiej Brytanii pamięć o zakończeniu europejskiego konfliktu również zajmuje ważne miejsce w świadomości Brytyjczyków. – Niemal bezpośrednio po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych przywódcy największych partii politycznych udali się pod pomnik upamiętniający pierwszą oraz drugą wojnę światową, by tam złożyć hołd poległym. W sumie brytyjskie uroczystości potrwają aż trzy dni – dodał.

Korespondent Polskiego radia w Berlinie – Wojciech Szymański – zrelacjonował także obchody zakończenia II wojny światowej u naszych zachodnich sąsiadów.

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej