Na świecie brakuje wody

Somalia to kraj, w którym warunki do życia są jednymi z najtrudniejszych na świecie. Trwająca już niemal 25 lat wojna, działania terrorystyczne, powodzie, susze – to codzienność Somalijczyków. 17 czerwca, przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Karolina Rasińska z Polskiej Akcji Humanitarnej mówiła w Polskim Radiu 24, jak pomóc potrzebującym.

2015-06-17, 18:06

Na świecie brakuje wody
zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/soldiersmediacenter

Posłuchaj

17.06.15 Karolina Rasińska: „Jeśli będziemy informować i rozmawiać o tych potrzebach, więcej osób będzie chciało pomóc (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Dziś od 100 do 200 milionów ludzi mieszka na suchych terenach. Według ONZ każdy człowiek potrzebuje około dwóch tysięcy metrów sześciennych wody rocznie. Polska Akcja Humanitarna walczy o dostęp ludzi do wody w Afryce. Od lat PAH prowadzi program budowy studni w Sudanie Południowym i Somalii.

– Staramy się dostarczać kompleksową pomoc. Oprócz budowania studni, uczymy osoby jak oczyszczać, przechowywać wodę i zachowywać podstawowe zasady higieny – powiedziała gość Polskiego Radia 24.

Dane opublikowane przez ONZ-owską agencję do spraw pustynnienia wskazują, że braki wody odczuwają ludzie w niemal całej Afryce, na Bliskim Wschodzie, na południu Azji, a także w Ameryce Środkowej i w częściach Australii. Europa pod tym względem jest bezpieczna, ale pewne niedobory ma Ukraina, a proces pustynnienia nasila się m.in. w Portugalii. W specjalnym oświadczeniu ONZ stwierdza, że problem narasta.

– Nie wszyscy musimy myśleć o globalnych problemach wszystkich zakątków świata. Czasami wystarczy zakręcić kurek z wodą, kiedy myjemy zęby – wskazywała Karolina Rasińska.

REKLAMA

Z Karoliną Rasińską rozmawiał Piotr Chęciński.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej