Sondażowe wyniki greckiego referendum
W Grecji zakończyło się referendum, w którym wyborcy mieli wypowiedzieć się na temat pomocy zagranicznej dla Aten, mającej ratować kraj przed bankructwem. Z sondaży wynika, że Grecy odrzucili międzynarodowe wsparcie.
2015-07-05, 19:10
Posłuchaj
Z sondaży opublikowanych przez grecką telewizję wynika, że na "nie" zagłosowało 51,5 proc., na "tak" - 48,5 proc. Eksperci oceniają, że odrzucenie programu pomocy skieruje Grecję na drogę ku wyjściu ze strefy euro. W poniedziałek należy spodziewać się gwałtownej reakcji rynków giełdowych i dużych zawirowań na kursach walut.
– Trzeba się liczyć z taką możliwością. Tak wygląda mechanizm w przypadku, gdy następują zawirowania w mniej rozwiniętej części świata, do której zalicza się wschodnia i południowo-wschodnia Europa. Jednak z reguły po pewnym czasie sytuacja wraca do punktu wyjściowego i ulega stabilizacji – podkreślił dr Bohdan Wyżynikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Korespondent Polskiego Radia w Atenach – Tomasz Majka – podkreślił, że dane mówiące o decyzji Greków są informacjami sondażowymi i że pierwsze wyniki cząstkowe pojawią się ok. godz. 20. Przed północą powinny być już znane pełne i oficjalne wyniki greckiego referendum. – Wśród dziennikarzy, zgromadzonych w biurze prasowym, nie zauważyłem wielkiego zdziwienia pierwszymi wynikami. Myślę, że jest to spowodowane tym, że od kilku dni pojawiały się sondaże mówiące o możliwości zagłosowania przez Greków na „nie” dla dalszego wsparcia Unii – dodał.
Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula powiedział, że jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki referendum, to nie będzie to jeszcze oznaczało definitywnego pożegnania się Grecji ze strefą euro.
REKLAMA
– Myślę, że w poniedziałek zostanie podjęta jeszcze jedna próba osiągnięcia porozumienia pomiędzy wierzycielami Grecji, w skład których wchodzą Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska – powiedział ekonomista.
Sondażowe wyniki greckiego referendum skomentowali również prof. Piotr Wawrzyk, politolog i ekspert ds. europejskich z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Grecji.
Polskier Radio24/db
Polecane
REKLAMA