Zwalczanie handlu ludźmi

Departament Stanu USA opublikował coroczny raport, w którym sprawdza 188 państw pod kątem wysiłków na rzecz zwalczania handlu ludźmi. – Polska jest oceniana pozytywnie, ale dalej otrzymuje zalecenia, które musi realizować – mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji La Strada.

2015-08-13, 14:56

Zwalczanie handlu ludźmi
Handel ludźmi generuję ogromne zyski, które najczęściej finansują działanie zoorganizowanych grup przestępczych. Foto: flickr/European Commission DG ECHO

Posłuchaj

13.08.15 Irena Dawid-Olczyk: „Jeśli jeden kraj ocenia inne, to na pewno nie jest w tym obiektywny (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Raport wywołał krytykę organizacji chroniących prawa człowieka. W ich opinii jest zbyt polityczny. Z amerykańskiej tzw. czarnej listy państw, które "nie spełniają międzynarodowych norm" oraz czynią najmniej wysiłków w walce z handlem ludźmi zniknęła Malezja. Kraj to ważny partner handlowy USA.

– Raport ma odcień polityczny i niestety żadne inne międzynarodowe oraz niezależne ciało nie podejmuje się corocznego sporządzenia takiego dokumentu. Dobrze, że taki raport powstaje, ale jeśli jeden kraj ocenia inne, to na pewno nie jest w tym obiektywny – stwierdziła Irena Dawid-Olczyk.

Irena Dawid-Olczyk
Irena Dawid-Olczyk

Gość Polskiego Radia 24 przybliżyła także, jak wygląda sytuacji walki z handlem ludźmi w Polsce.

REKLAMA

– Mamy dobre zakwaterowanie dla kobiet będących ofiarami handlu ludźmi. Natomiast nie mamy dla mężczyzn, ponieważ panuje u nas przekonanie, że mężczyzna nie może być ofiarą. Mamy wyroki skazujące za handel ludźmi, ale są bardzo niskie i do tego w zawieszeniu. Mamy także problem z identyfikacją ofiar pracy przymusowej do handlu ludźmi – wymieniała prezes Fundacji La Strada.    

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej