Bez porozumienia ws. uchodźców
Prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW i redaktor Jarosław Giziński z tygodnika Newsweek podsumowali w audycji Świat w Południe zakończony szczyt Unii Europejskiej poświęconej sprawie uchodźców. Politycy i przedstawiciele dyplomacji nie doszli do porozumienia.
2015-10-16, 13:41
Posłuchaj
Sytuacja na południowych granicach Wspólnoty po raz kolejny podzieliła państwa członkowskie.
– Nie wszyscy chcą wykładać gotówkę na pomoc dla uchodźców, a także wysyłać swoich funkcjonariuszy to tzw. hotspotów na granicy południowej. Bardzo duży spór rozgorzał również wokół podziału liczby uchodźców między kraje członkowskie – stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk.
Natomiast Jarosław Giziński zwrócił uwagę na sytuację na granicy serbsko-węgierskiej.
– Na pograniczu widnieją ślady ognisk, które były rozpalane z paszportów. Spalono setki dokumentów, żeby wszyscy którzy przekroczyli granicę mogli deklarować, że są przybyszami z Syrii i ofiarami wojny. Tymczasem ponad połowa z nich nie rozumiała języka arabskiego – powiedział publicysta.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/gm/wt