Świat w Południe: Niepewna przyszłość strefy Schengen

O przyszłości otwartych granic wewnątrz Wspólnoty rozmawiali w audycji Świat w Południe Marta Makowska i Krzysztof Kokoszczyński. Czy zapowiadane w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu uszczelnianie granic w Unii Europejskiej doprowadzi do upadku strefy Schengen?

2015-11-17, 13:33

Świat w Południe: Niepewna przyszłość strefy Schengen
Swoboda przemieszczania się między krajami strefy Schengen jest jedną z najbardziej widocznych oznak europejskiej jedności/fot.flickr/goldenage

Posłuchaj

17.11.15 Marta Makowska: „Strefa Schengen wymaga sprawnych mechanizmów wewnątrz Unii (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zawarty w 1985 roku układ w luksemburskim Schengen znosi kontrole graniczne między państwami uczestniczącymi w tym porozumieniu. Tymczasem narastający kryzys migracyjny i ostatnie ataki terrorystyczne we Francji skłaniają państwa członkowskie do stopniowego wycofywania się z tego projektu.

– Odpowiedź na pytanie, jak bardzo zagrożona jest przyszłość strefy Schengen , zależy od tego, jak dużą solidarność w dziedzinie ochrony granic zewnętrznych Unii są w stanie wykazać państwa członkowskie. Strefa Schengen wymaga sprawnych mechanizmów wewnątrz Unii, aby przestępcy i terroryści nie przedostawali się w głąb Wspólnoty – mówił w Polskim Radiu 24 Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.

– Traktat z Schengen przewiduje możliwość czasowego przywrócenia kontroli granicznych, nawet do pół roku. Przejmowałbym się bardziej podążaniem Europy w kierunku wymiany wolności na bezpieczeństwo. Francuzi zaczęli nagle forsować przyjęcie udostępniania danych pasażerów samolotów, co stanowi poważne naruszenie ochrony danych osobowych – dodał Krzysztof Kokoszczyński z portalu Euractiv.pl.

W całej rozmowie także m.in. o możliwym zbliżeniu Rosji i Zachodu dla wspólnej walki z terroryzmem.

Z Gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Michał Strzałkowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej