Czy Azja Centralna się radykalizuje?
Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan – poradzieckie państwa Azji Centralnej – są w zdecydowanej części muzułmańskie. Czy skłaniają się do Państwa Islamskiego? O tym w audycji 7 Dni Wschód.
2015-12-06, 11:48
Posłuchaj
Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Anna Cieślewska z Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lenur Kerymow z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wojciech Górecki z Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Eksperci mówili o tym, czy w krajach Azji Centralnej panuje ten sam popłoch, co w Europie, przed Państwem Islamskim.
– Te kraje połączone są jedynie geograficznie, nie politycznie. Są one wręcz wrogo nastawione do siebie. Zagrożenie islamskim terroryzmem jest zaostrzane przez Rosję, która chce być „zaproszona” do regionu. Wśród ludzi nie widać jednak strachu przed islamem, bo są oni jego współwyznawcami, nie tak jak w Europie – stwierdził Wojciech Górecki.
Jak zauważył Lenur Kerymow, większy niepokój wywołują w tych krajach rządy z autorytarnymi zapędami. – To bardzo religijne kraje, jednak mogą bać się opresyjnych rządów, które pod pozorem walki z Państwem Islamskim zwalczają wszelkie objawy opozycji – powiedział.
Dr Anna Cieślak zwróciła uwagę natomiast, że należy odróżnić islam ortodoksyjny od fundamentalizmu. Tego drugiego w postaci Państwa Islamskiego boją się ludzie, którzy posiadają swoje regionalne wierzenia.
REKLAMA
– Na przykład Uzbecy i Kirgizi pozostają grupą, która zawiodła się na swoim państwie. Dlatego odwołują się do innych alternatyw, w tym Państwa Islamskiego. Jednak z drugiej strony, ludzie boją się ISIS, ponieważ fundamentaliści muzułmańscy nawołują do oczyszczania z tradycji lokalnych. To wewnętrzna walka islamu z islamem – mówiła.
Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/dds
Polecane
REKLAMA