Bezpieczeństwo Polski. Czy jeszcze grozi nam wojna?
O tym, jak zmienia się układ międzynarodowy, jak wpływa to na Polskę i skąd mogą nadejść największe zagrożenia dla naszego kraju, w VI Debacie Międzynarodowej Polskiego Radia pt. „Bezpieczeństwo Polski. Czy jeszcze grozi nam wojna?”. Gośćmi Debaty Polskiego Radia i Instytutu Wolności byli dr Jacek Bartosiak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dr Olaf Osica z Centrum Analitycznego Polityki Insight i dr hab. prof. UŁ Przemysław Żurawski vel Grajewski z Katedry Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Gościem specjalnym debaty był amerykański politolog Andrew Michta.
2016-07-07, 09:54
Posłuchaj
Jak utrzymywał dr Jacek Bartosiak, Europa znalazła się w punkcie, gdzie odpadły wszystkie fundamenty, które jeszcze 10 lat temu funkcjonowały w naszym światopoglądzie. Dlatego też znajdujemy się w momencie niestabilności.
– Wraz ze słabnięciem Stanów Zjednoczonych i rozmontowywaniem wszystkich fundamentów, zaczynamy być w strefie zgniotu i napięcia pomiędzy wschodzącymi państwami jak Rosja, a starym ładem. To bardzo niebezpieczne miejsce. Wchodzimy w okres chaosu i niepokoju, dlatego państwo polskie powinno przyjąć wielką strategię, która przeżegluje nas przez ten okres – utrzymywał dr Jacek Bartosiak.
Według dra Olafa Osicy, dzisiaj z jednej strony jesteśmy świadkami rozpadu świata, który znaliśmy, z drugiej nie starcza nam wyobraźni, by przewidzieć, jak ten świat w przyszłości może wyglądać.
– To nie oznacza, że świat musi wyglądać źle i że jesteśmy skazani na kolejne kryzysy – powiedział gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Zdaniem dra hab. prof. UŁ Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, największym zagrożeniem jest „głęboka ewolucja pozycji natury politycznej Rosji”.
– Wobec wyzwań, które nie istniały 15 lat temu, NATO, zlekceważywszy sygnały ostrzegawcze, jakimi była rosyjska inwazja na Gruzję po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i aneksji części jej terytorium, mianowicie Krymu, co jest wydarzeniem bez precedensu w Europie od 1945 roku, zaczyna reagować – mówił politolog.
W ocenie Andrew Michty, Sojusz Północnoatlantycki powinien wypracować i ćwiczyć zdolności bojowe – zarówno w strategii marynarki wojennej, jak również lotnictwa i środków elektronicznych.
– Te środki w sposób jednoznaczny pokazują stronie rosyjskiej, że w momencie kiedy by doszło do próby agresji, Sojusz posiada możliwość przebicia się przez te środki, tzn., że Rosjanie nie zablokują dostępu do Morza Bałtyckiego, Skandynawii i bardziej na północ – powiedział Andrew Michta.
REKLAMA
Debata pt. „Bezpieczeństwo Polski – czy jeszcze grozi nam wojna?” odbyła się w czwartek 7 lipca w Studiu im. Władysława Szpilmana Polskiego Radia.
Debatę prowadzili Grzegorz Ślubowski z Polskiego Radia i Igor Janke z Instytutu Wolności.
Polecane
REKLAMA