W Genewie o Syrii. „ONZ zaakceptuje decyzje, które zapadną w Astanie”
W Genewie niebawem rozpoczną się negocjacje pokojowe ws. konfliktu w Syrii. Kto będzie grał pierwsze skrzypce podczas rozmów? O tym w Świecie w Powiększeniu mówił Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent w krajach arabskich.
2017-02-22, 22:00
Posłuchaj
Specjalny wysłannik ONZ, Staffan de Mistura, nie oczekuje przełomu po rozmowach, które mają się rozpocząć 23 lutego. Co ciekawe, do rokowań pokojowych zalicza on również spotkania w Astanie, gdzie pertraktują Rosja, Turcja i Iran. Jak oceniał na naszej antenie Mariusz Borkowski, to właśnie kazachska grupa może mieć najwięcej do powiedzenia w kontekście przyszłości Syrii.
– Organizacja Narodów Zjednoczonych w kontekście rozmów na temat Syrii zdaje się być jedynie „przyzwoitką”. ONZ tylko „przyklepie” decyzje, które zapadną w Astanie – przewidywał ekspert, zaznaczając przy tym, że nadal Stany Zjednoczone mają duży wpływ na konflikt bliskowschodni. – Trwa operacja zdobywania Mosulu. Tam Irakijczycy nic by nie zdziałali, gdyby nie pomoc Amerykanów – podkreślał Mariusz Borkowski.
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że przejęcie Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego będzie dużym ciosem dla terrorystów. Ekspert przypomniał jednak, że ekstremiści mają również swoją drugą „stolicę”, w syryjskim mieście Ar-Rakka. – Ani Rosja, ani Stany Zjednoczone nie są zainteresowane szturmem Rakki. Na tym zależy tylko Francuzom. Tamtejszy sztab planował bowiem zamachy, które miały miejsce we Francji – wyjaśniał były korespondent w krajach arabskich.
Więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie i perspektywach na pokój w Syrii w całej rozmowie z Mariuszem Borkowskim.
REKLAMA
Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Michał Żakowski.
Polskie Radio 24/mp
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
REKLAMA
Data emisji: 22.02.17
Godzina emisji: 19.35
Polecane
REKLAMA