Atak w Paryżu: "Takie incydenty mogą nasilać się tuż przed wyborami prezydenckimi"
Ewakuacja lotniska Orly Sud w stolicy Francji Paryżu. Zastrzelony został napastnik, który ukradł pistolet maszynowy żołnierzowi na terenie portu lotniczego. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzali czy nie ma ładunków wybuchowych. Według rzecznika francuskiego MSW, nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia.
2017-03-18, 15:45
Posłuchaj
Policjanci z jednostki specjalnej Raid sprawdzają tożsamość wszystkich ewakuowanych pasażerów w poszukaniu ewentualnych wspólników mężczyzny, który dziś rano próbował odebrać broń jednemu z żołnierzy. Napastnik został zastrzelony. Dwa terminale lotniska zostały zamknięte. Cały ruch lotniczy został skierowany na lotnisko Roissy Charles de Gaulle. Blisko 3 000 ewakuowanych z lotniska osób czeka na zewnątrz terminali. Według świadków podczas ewakuacji nie było paniki. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzają, czy mężczyzna nie podłożył ładunków wybuchowych, bądź nie miał ich na sobie.
– Ewakuowano wszystkich nie tylko z południowego, ale i zachodniego terminalu. Zakończono już akcję z psami, która miała na celu wykrycie, czy ewentualnie ten człowiek nie miał przy sobie bomby. Okazało się, że nie. Ustalono również, że ten człowiek został zatrzymany w rutynowej kontroli policyjnej na północy od Paryża. Miał pistolet i zaczął strzelać do policjantów, jednego lekko ranił. Samochód zostawił w południowo-wschodniej części Paryża, ukradł kolejny i nim dojechał na Orly. Samochód znaleziono w podziemnych garażach. Policja ujęła również człowieka, który prawdopodobnie był jego wspólnikiem – relacjonował Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
Jak przypominała Magdalena Skajewska, dziennikarka Polskiego Radia, Francja stała się wielokrotnie obiektem poważnych ataków terrorystycznych, w których zginęło wiele osób. "Na pewno tego typu incydenty mogą być formą nacisku i odgrywać dużą rolę w kampanii wyborczej" – podkreślała.
– Jak wskazywali eksperci tego typu incydenty mogą się pojawiać i nasilać tuż przed wyborami prezydenckimi po to, żeby zaostrzyć nastroje. Kandydaci w wyborach będą bowiem musieli się do nich odnosić i próbować przedstawiać swoje pomysły i rozwiązania na to jak ich uniknąć – powiedziała Skajewska.
REKLAMA
Dziennikarka mówiła również o echach wyborów w Holandii. Europa odetchnęła z ulgą – napisał po wyborach holenderskich belgijski dziennik "Le Soir". A komentator "La Libre Belgique", nawiązując do terminologii piłkarskiej, której użył premier Holandii, napisał, że po tych wyborach Europa zakwalifikowała się do półfinału. Następny mecz to wybory prezydenckie we Francji na przełomie kwietnia i maja, finał jesienią – wybory parlamentarne w Niemczech. W audycji Magazyn Europejski Magdalena Skajewska skupiła się na prognozach dla Francji.
– To wyglądało bardziej jak spontaniczne działanie niż zaplanowana akcja. Ten mężczyzna mając świadomość, że jest poszukiwany po wcześniejszej strzelaninie, nawet jak planował atak, wiedział, że nie będzie mógł go przeprowadzić w innym terminie – komentował dr Wojciech Szewko, specjalista ds. bezpieczeństwa.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds/IAR
Więcej Świata w Polskim Radiu 24
____________________
Data emisji: 18.03.2017
Godzina emisji: 10.15
Polecane
REKLAMA