Ujawniono poufne dokumenty w sprawie Nord Stream 2
Zmiana prawa umożliwiająca przeprowadzenie inwestycji na chronionym terenie rezerwatu "Kurgalsky". Oto najważniejsza część, ujawnionej przez Greenpeace, korespondencji między Gazpromem i przedstawicielami rosyjskiego rządu. Wszystko po to, by kontynuować budowę, wywołującego duży sprzeciw środowisk ekologicznych, gazociągu Nord Stream 2. Sprawę skomentował Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
2017-06-03, 19:30
Posłuchaj
Ujawnione obejmują okres od maja 2016 r. do marca 2017 r. Wewnętrzna dyskusja między inwestorem a rządem dotyczy zmiany granic rezerwatu Kurgalsky, bądź bezpośredniej zmiany w przepisach środowiskowych państwa rosyjskiego. Celem jest budowa rurociągu na terenach objętych ochroną środowiskową.
– Mamy tu do czynienia z sytuacją, gdy na zamówienie konkretnych koncernów paliwowych stara się zmienić cały system prawa związany z ochroną środowiska w Rosji. Rezerwat Kurgalsky jest miejscem o ważnym znaczeniu dla całej przyrody regionu Morza Bałtyckiego. Nord Stream 2 jest również inwestycją, która przyczyni się do dalszego pogłębienia kryzysu klimatycznego – powiedział Robert Cyglicki.
Nord Stream 2 jest projektem niezwykle kontrowersyjnym, co do którego wątpliwości mają też Komisja Europejska i Parlament Europejski. Robert Cyglicki podkreślił, że wszelkie informacje pozyskiwane i ujawniane przez jego organizację mogą być tylko atutem w dyskusji dotyczącej ewentualnego powstrzymania budowy gazociągu.
– Naszym zdaniem polityka energetyczna Europy na pewno nie powinna iść w kierunku tworzenia dużych inwestycji strukturalnych dotyczących paliw kopalnych. W większym stopniu muszą być wykorzystywane zasoby odnawialnych źródeł energii, które pomogą chronić klimat – wskazał.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
_____________________
Data emisji: 03.06.2017
Godzina emisji: 19:20
Polecane
REKLAMA