more_horiz

Skandal korupcyjny i manifestacje w Korei Południowej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 14:30
Południowokoreańska opozycja przygotowuje się do rozpoczęcia procesu impeachmentu prezydent Park Geun-hie. Z opublikowanych badań opinii publicznej wynika, że głowę państwa popiera zaledwie 4 proc. Koreańczyków. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 28.11.16 Oskar Pietrewicz o korupcji w Korei Południowej
Na ulicach Seulu organizowane są manifestacje osób, które żądają od prezydent Korei Południowej ustąpienia z urzędu
Na ulicach Seulu organizowane są manifestacje osób, które żądają od prezydent Korei Południowej ustąpienia z urzęduFoto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Koreańskie partie opozycyjne zamierzają wszcząć procedurę odwołania z urzędu prezydent Park. Jak piszą południowokoreańskie media, mogą liczyć na wsparcie części parlamentarzystów obozu rządzącego.

Na ulicach Seulu w weekendy organizowane są manifestacje osób, które żądają od prezydent Park ustąpienia z urzędu. W ubiegły weekend w stolicy Korei Południowej protestowało kilkaset tysięcy osób. Oczekuje się, że podobne manifestacje odbędą się w najbliższy weekend.

Jak podkreślił Oskar Pietrewicz manifestacje na ulicach Seulu trwają od 5 tygodni i przybierają na sile. - Koreańczycy są niesamowicie podatni na manipulacje. Skupiają się głównie na wątku osobistym dotyczącymi pani prezydent, a nie protestują przeciwko powiązaniom biznesu z polityką. Dominują więc wątki sensacyjne i obyczajowe – wyjaśnił gość.

Dodał, że to, co wzburzyło tak silnie społeczeństwem przy okazji skandalu korupcyjnego, to fakt, że ujawnił on wiele patologii jakie dotyczą zwykłych Koreańczyków. – Okazało się m.in., że - korzystając z koneksji - wieloletnia przyjaciółka pani prezydent załatwiła studia swojej córce. To rzecz bardzo kontrowersyjna w społeczeństwie, w którym trudno dostać się na studia. Tego typu rzeczy uruchamiają sprzeciw i bunt społeczny – podsumował Pietrewicz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

Więcej Świata w Polskim Radiu 24


__________________

Data emisji: 28.11.16

Godzina emisji: 14:15

Zobacz także

Zobacz także