Prawa człowieka w Kazachstanie
O sytuacji w Kazachstanie w Polsce mówi się rzadko. Tymczasem prawa człowieka w tym kraju nie zawsze są przestrzegane. Jewgieni Żowtis prawnik, działacz na rzecz praw człowieka i laureat nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez norweski Komitet Helsiński został nieuczciwie osądzony i spędził dwa lata w kazachskim więzieniu.
2013-12-16, 21:27
Posłuchaj
Podkreśla on, że sytuacja w Kazachstanie jest podobna do sytuacji w innych krajach byłego Związku radzieckiego.
- Mamy do czynienia z tym samym, z czym w Rosji, Białorusi, Azerbejdżanie. Są tu elity znajdujące się u władzy, które stosują sowieckie metody kierowania państwem. Tak naprawdę są to reżimy dyktatorskie, które prawa człowieka uznają jedynie, jako element polityki zagranicznej. 20 lat temu w parlamencie kazachstańskim było 30 proc. Opozycji. W tym momencie nie ma ani jednego opozycjonisty. Były przynajmniej dwa niezależne programy telewizyjne i radiowe, teraz nie ma ani jednego – powiedział w PR24 Jewgieni Żowtis, Gość PR24.
Papież Franciszek otrzymał tytuł człowieka roku tygodnika Time. Dziewięć miesięcy jego pontyfikatu upłynęło pod hasłem reform. Swoim postępowaniem wielokrotnie udowodnił, że jego słowa wzywające duchowieństwo do skromności i służby na rzecz wiernych nie są tylko populistycznymi hasłami. Zmiany, które dokonały się w kościele za sprawą pierwszego papieża Jezuity podsumował Adrian Bąk.
- Papież Franciszek niewątpliwie podejmuje to, co dobrego i właściwego działo się w ostatnich latach, nadaje temu własny szlif. Oczywiście mamy do czynienia z większym otwarciem na kardynałów i biskupów lokalnych. Papież nie dokonał żadnych poważniejszych zmian personalnych w kurii rzymskiej, ponieważ nie było takiej potrzeby. Dla mnie przede wszystkim nowością jest osobowość, sposób mówienia papieża. Jest on w stanie oddać istotę tego, co chce powiedzieć jednym zdaniem. To jest wielki dar – powiedział w PR24 Ksiądz Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego.
REKLAMA
PR24/Anna Mikołajewska
Polecane
REKLAMA