Rocznica irańskiej rewolucji islamskiej

Iran świętuje 35 rocznicę islamskiej rewolucji. Po obaleniu ostatniego szacha, władza spoczęła w ręku duchowego przywódcy Ajatollaha Chomeiniego. Dziś, po latach międzynarodowych sankcji, kraj ten znowu otwiera się na Świat. Mimo to, antyamerykańskie hasła w przemówieniu prezydenta Rouhaniego znalazły duży poklask w społeczeństwie irańskim.

2014-02-11, 20:26

Rocznica irańskiej rewolucji islamskiej
. Foto: flickr.comRanoush

Posłuchaj

11.02.14 Świat w powiększeniu: Rocznica irańskiej rewolucji islamskiej
+
Dodaj do playlisty

- Trzeba przypomnieć, że rewolucja wprowadziła unikalny ustrój, teokrację, czyli rządy duchowe. Druga rzecz, o której często się zapomina, to uwarunkowania systemowe. Rouhani jest człowiekiem systemu. Ta elita, to od 79 roku nieustający kalejdoskop tych samych nazwisk, postaci. Iran ma szanse wyjść z izolacji, natomiast nie jestem pewien, czy uda się rozwiązać kwestię nuklearną i uczynić z Iranu odpowiedzialnego gracza – powiedział w PR24 Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Sukcesy polityki zagranicznej UE

Skuteczne mediacje między Serbią a Kosowem i porozumienie z Iranem w sprawie programu nuklearnego to sukcesy polityki zagranicznej UE w 2013 r. - oceniają eksperci Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR). Kolejnym wyzwaniem stojącym przed szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, to zażegnanie kryzysu na Ukrainie.

- Wydaje się, że ona robi co może. W Kijowie była już kilkakrotnie i próbowała rozmawiać zarówno z władzami, opozycją, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, jak i protestującymi. Te rozmowy miały wątpliwe skutki, ponieważ konflikt wciąż trwa. Natomiast Unia Europejska nadal stawia na dyplomację, nie oferuje znaczącej pomocy finansowej i pozostawia cień nadziei na członkostwo Ukrainy – stwierdziła Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Rocznica ustąpienia Benedykta XVI

Mija rok od rezygnacji Benedykta XVI. Ustąpienie papieża było szokującą i bezprecedensową decyzją. Czy dziś wiemy więcej na temat przyczyn abdykacji?

REKLAMA

– Po roku powracają różne interpretacje przyczyn tego gestu Josepha Ratzingera. Mówiło się, że to lekarz nie pozwolił papieżowi lecieć do Rio de Janeiro na światowe dni młodzieży. Oczywiście trudno przypuszczać, żeby to był jedyny powód, ale w oświadczeniu wygłoszonym równo rok temu była mowa o siłach fizycznych i duchowych, których zaczęło brakować - podkreślał Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej