Elżbieta Bieńkowska unijnym komisarzem

Dwie komisje Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowały kandydaturę Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw. Była wicepremier musiała odpowiedzieć w sumie na 50 pytań dotyczących jej wizji pracy w unijnym resorcie.

2014-10-02, 21:38

Elżbieta Bieńkowska unijnym komisarzem

Posłuchaj

2.10.14 Agaton Koziński: „Elżbieta Bieńkowska była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie (…)”
+
Dodaj do playlisty

Trzy godziny trwało przesłuchiwanie Elżbiety Bieńkowskiej przez europosłów, którzy w ten sposób sprawdzali kwalifikacje i kompetencje polskiej polityk. W opinii ekspertów była wicepremier zaprezentowała się bardzo dobrze.

– Widać było, że europosłowie nie mają do niej większych zastrzeżeń. Pytania nie były agresywne i nikt nie miał ochoty jej twardo drylować. Elżbieta Bieńkowska była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie i na kolejne pytania odpowiadała, zakreślając jasną wizję swojego stanowiska. Przedstawiła także wyraźną koncepcję swoich działań w ciągu najbliższych pięciu lat – ocenił w PR24 Agaton Koziński, publicysta, który obserwował to wystąpienie bezpośrednio w Brukseli.

Wyzwania nowego sekretarza generalnego NATO

Norweg Jensen Stoltenberg został nowym sekretarzem generalnym NATO. Wśród wyzwań stojących przed świeżo upieczonym przewodniczącym Sojuszu wskazuje się między innymi poukładanie relacji z Rosją, zwiększenie możliwości obronnych NATO i walkę ze sceptycyzmem wewnątrz Paktu.

– Stoltenberg w swoim wystąpieniu po objęciu funkcji zwrócił uwagę, że nie ma sprzeczności między budowaniem silnego NATO, a wysiłkami w kierunku konstruktywnych relacji z Rosją. Norweg podkreślił, że tylko silne NATO może budować dobre relacje na korzyść bezpieczeństwa transatlantyckiego – mówiła w PR24 Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

REKLAMA

– Sojusz stał się dziś organizacją o charakterze politycznym, a nie militarnym. O celach NATO, zadaniach i ich realizacji decydują politycy. W Pakcie do zrobienia pozostała już tylko jedna rzecz: znalezienie odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy w stanie coś zmienić, by Sojusz ponownie stał się organizacją, która będzie stała na straży światowego pokoju – powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Katarzyny Gizińskiej!

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej