Rosyjski izolacjonizm i fenomen Putina
Świadoma polityka Kremla czy działanie wymuszone geopolityką? Izolacjonizm Rosji staje się faktem, a kolejne posunięcia Moskwy oddalają kraj od społeczności międzynarodowej. Nad tym wszystkim pieczę sprawuje niepodzielnie Władimir Putin.
2014-10-22, 22:00
Posłuchaj
W Rosji są ikony z Władimirem Putinem, do których modlą się ludzie. Rosjanie lubią autorytaryzm, ponieważ wtedy jest porządek i nie chcą wolności, który oznacza dla nich chaos. Rosjanie są w pewnym sensie niewolnikami imperialnego myślenia. Taką diagnozę swoim rodakom postawił mieszkający od lat w Polsce Alosza Awdiejew. Dr Łukasz Adamski w Polskim Radiu 24 przybliżył sylwetkę współczesnych Rosjan.
– Prawie cała tradycja rosyjska jest imperialna, co oznacza, że nie ma równości państw. Są kraje mniejsze i większe. Według tego myślenia kraje mniejsze powinny podporządkowywać się większym i takie działania Rosji mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach. Społeczeństwo rosyjskie uważa, że Rosja powinna być jednym z mocarstw i Zachód ze Stanami Zjednoczonymi na czele jest postrzegany jako zagrożenie. W Rosji wzmocniły się także ruchy nacjonalistyczne – mówił ekspert z Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego.
Umiłowany przywódca Władimir Putin
Trudno na świecie o drugiego polityka, który cieszyłby się takim poparciem swojego narodu. Władimir Putin sprawuje w Rosji niemal absolutną władzę, a każde posunięcie prezydenta spotyka się z aprobatą większości społeczeństwa. Dr Łukasz Adamski upatruje popularności rosyjskiego prezydenta w kilku czynnikach.
– 80 proc. ludności Rosji nigdy nie było za granicą. Składa się na to także antydemokratyczna tradycja Rosji. Mamy do czynienia z niebezpiecznym amalgamatem różnych czynników. Wprowadzone sankcje w krótkim czasie skonsolidują społeczeństwo rosyjskie, ale w długim przyspieszą transformację Rosji w pożądanym przez nas kierunku – powiedział Gość PR24.
REKLAMA
Zapraszamy do odsłuchania audycji Krzysztofa Renika!
PR24/GM
REKLAMA