Iran negocjuje program nuklearny
W Wiedniu trwa ostatnia runda rozmów w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Negocjacje z Teheranem prowadzi tzw. grupa 5+1, czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy. Trwałe porozumienie ma zostać wypracowane do 24 listopada.
2014-11-19, 21:15
Negocjacje prowadzone są od roku 2013 i mają na celu uniemożliwienie Iranowi budowy bomby jądrowej w zamian za złagodzenie, a nawet zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Szanse na wypracowanie stałego porozumienia w kwestii irańskiego programu nuklearnego oceniał w Polskim Radiu 24 Marcin Piotrowski.
– Niskie jest prawdopodobieństwo zawarcia kompleksowego porozumienia do 24 listopada. Spodziewałbym się przedłużenia dotychczas obowiązującej umowy, ale jest także ryzyko niepowodzenia negocjacji. Istnieje zbyt wiele szczegółów technicznych i politycznych, które uniemożliwiają zawarcie porozumienia we wskazanym terminie – mówił ekspert PISM.
Swoje obiekcje zgłasza przede wszystkim Iran, ale Stany Zjednoczone także nie chcą iść na ustępstwa. Gość PR24 twierdzi, że Barack Obama jest gotów podpisać porozumienie, ale jego decyzję blokuje Kongres.
– Nawet jeśli porozumienie nie byłoby satysfakcjonujące dla Kongresu i amerykańskich sojuszników, to prezydent Barack Obama chciałby je koniecznie podpisać. Stany Zjednoczone to jednak nie Rosja i prezydent musi liczyć się ze zdaniem Kongresu – tłumaczył Marcin Piotrowski.
REKLAMA
Fiasko w Wiedniu i co dalej?
W opinii ekspertów najgorszym scenariuszem z możliwych jest porażka negocjacji z Iranem. Ekspert PISM uspokaja jednak, że za wcześnie na przesądzanie o fiasku lub sukcesie rozmów.
– Miałem okazję rozmawiać z amerykańskim dyplomatą zaangażowanym w te rozmowy, który powiedział, że zobaczymy, co się wydarzy. Co prawda porozumienie nie zostanie teraz podpisane, ale negocjatorzy dadzą sobie kilka miesięcy na kolejne rozmowy i uzgodnienie szczegółów. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć, czy to jest fiasko, czy też sukces – podsumował Marcin Piotrowski.
W audycji „Świat w Powiększeniu” rozmawialiśmy także z Łukaszem Piechowiakiem o kondycji światowej gospodarki i dr Łukaszem Kisterem o relacjach Rosja-UE po szczycie G20 w Australii.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Katarzyny Gizińskiej!
REKLAMA
PR24/GM
REKLAMA