Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej
Dno Morza Śródziemnego zamienia się w wielki cmentarz. Codziennie toną w nim uchodźcy z Afryki. W reakcji na kolejną katastrofę, w której mogło zginąć nawet 950 imigrantów, usiłujących przedostać się do UE, Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, zwołał nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej. Odbędzie się on w najbliższy czwartek.
2015-04-20, 21:40
Posłuchaj
Już dzisiaj na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej w Luksemburgu, Komisja Europejska przedstawiła plan, który ma rozwiązać problem nielegalnej imigracji. Uzgodniono m.in., że zostaną wzmocnione unijne misje patrolowe na Morzu Śródziemnym, ok. 5000 imigrantów zostanie przyjętych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz powstanie specjalny system azylowy.
Zdaniem dra Piotra Wawrzyka, europeisty z Uniwersytetu Warszawskiego, problemy nie zostaną jednak rozwiązane, dopóki sytuacja w Afryce się nie ustabilizuje.
– Kilka tygodni temu trzeba było posłuchać premiera Włoch, który proponował pozostałym państwom członkowskim UE stworzenie unijnej misji stabilizacyjnej w Libii. Libia bowiem jest w tej chwili w zasadzie państwem upadłym – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W Poniedziałkowym Atlasie Politycznym była również mowa o zakończonych wyborach parlamentarnych w Finlandii. Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Fronia z Norden Centrum.
W magazynie publicystycznym Grzegorza Dobieckiego także o madryckim Kongresie Prześladowanych Chrześcijan. O atakach islamskich dżihadystów na chrześcijan mówił ks. prof. Waldemar Cisło z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Polskie Radio 24/dds