more_horiz

70. rocznica Hiroszimy i Nagasaki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 21:10
Hiroszima i Nagasaki to japońskie miasta, na które zrzucono bombę atomową. Ataków nuklearnych dokonały Stany Zjednoczone w 1945 roku: 6 sierpnia w Hiroszimie i 9 sierpnia w Nagasaki. O mijającej 70. rocznicy Hiroszimy i Nagasaki mówił w Świecie w Powiększeniu Mariusz Dąbrowski, ekspert ds. Japonii z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • 07.08.15 Mariusz Dąbrowski: „Japończycy są niezwykle świadomi tego, czym jest atom (…)”.
Na zdjęciu bomba Little Boy zrzucona na Hiroszimę
Na zdjęciu bomba „Little Boy” zrzucona na HiroszimęFoto: wikipedia.org

Amerykańskie bomby: Little Boy i Fat Man, zabiły ponad 250 tys. ludzi. Połowa z nich zginęła na miejscu, druga połowa w wyniku powikłań, jak poparzenia i choroby popromienne. Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, Japończycy do dziś dzień panicznie boją się atomu – nie tylko używanego do celów zbrojeniowych, ale i do produkcji energii nuklearnej.

– Japończycy są niezwykle świadomi tego, czym jest atom. Oni jako jedyni bowiem doświadczyli tego w warunkach wojny. Do tej pory mają problemy z wykorzystywaniem atomu w warunkach cywilnych – powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Dąbrowski.

W programie była również mowa o otwarciu drugiej nitki Kanału Sueskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów w Afryce Północnej.  

Audycję prowadził Jarosław Kociszewski.

Polskie Radio 24/dds

Zobacz więcej na temat: Hiroszima Nagasaki

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem