Prześladowania chrześcijan w krajach Orientu

Bicie dzwonów w kilkudziesięciu kościołach francuskich w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny było oznaką solidarności z bliskowschodnimi chrześcijanami. Chrześcijanie pomagają jednak nie tylko symbolicznie prześladowanym wyznawcom Chrystusa. Monika Bartosiewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II mówiła w Poniedziałkowym Atlasie Politycznym o organizacjach i fundacjach wspierających chrześcijan z krajów Orientu, którzy giną z rąk bojowników Państwa Islamskiego.

2015-08-17, 21:29

Prześladowania chrześcijan w krajach Orientu
Wyznawcy kościoła koptyjskiego podczas protestów w Egipcie/fot.flickr/Omar Robert Hamilton

Posłuchaj

17.08.15 Monika Bartosiewicz: „Bestialstwo i brutalność Państwa Islamskiego przekracza nasza wyobraźnię (…)”.
+
Dodaj do playlisty

– Na pewnych obszarach Bliskiego Wschodu mamy do czynienia z religijnie motywowanym ludobójstwem. Ze strony bojowników Państwa Islamskiego nie widać najmniejszej chęci pojednania czy dialogu. Na pomoc prześladowanym idą międzynarodowe organizacje i fundacja – zaznaczał gość Polskiego Radia 24.

– Codzienną pomoc niosą nie tylko międzynarodowe organizacje humanitarne, lecz także fundacje typowo kościelne, jak na przykład Kościół w Potrzebie, który od zeszłego roku przeznaczył na pomoc chrześcijanom z Bliskiego Wschodu ponad 7 mln euro – mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Bartosiewicz.

W Poniedziałkowym Atlasie Politycznym była także mowa o wojnie domowej w Sudanie Południowym. Grzegorz Waliński, były ambasador w krajach afrykańskich, mówił o szansach na porozumienie między rządem a rebeliantami.

Gościem programu był również Grzegorz Gromadzki, ekspert ds. wschodnich, który analizował wzrost napięć w Donbasie.

Audycję prowadził Grzegorz Dobiecki.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

Wróć do strony głównej