Polityka wschodnia Stanów Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła Izrael za budowanie osiedli na zachodnim brzegu Jordanii jako sprzeczne z prawem międzynarodowym. Podjęcie tej rezolucji było możliwe dzięki temu, że Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu. O możliwych relacjach Stanów Zjednoczonych z państwami Bliskiego i Dalekiego Wchodu mówili w programie Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku).

2016-12-27, 21:09

Polityka wschodnia Stanów Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa

Posłuchaj

27.12.16 Dr Agnieszka Bryc i Mariusz Dąbrowski o polityce blisko- i dalekowschodniej Stanów Zjednoczonych
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła dr Agnieszka Bryc, Barack Obama opierał politykę bliskowschodnią na założeniu, że Stany Zjednoczone powinny balansować między dotychczasowym sojusznikiem – Izraelem a partnerami arabskimi i że powinny równoważyć wzajemne relacje tych państw.

- Wszystko wskazuje na to, że nowa administracja prezydenta Trumpa będzie się bardzo wyraźnie określała po jednej stronie - po stronie Izraela - często także w kontrowersyjnych kwestiach – zaznaczyła dr Bryc. Jak dodała, z dotychczasowych nominacji wynika, że skomplikuje to nie tylko stosunki Stanów Zjednoczonych z państwami arabskimi, ale przede wszystkim z Islamską Republiką Iranu.

Mariusz Dąbrowski odniósł się z kolei do dalekowschodniej polityki Stanów Zjednoczonych i trwającej wizyty premiera Japonii w Stanach Zjednoczonych. – Po wyborze Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych to premier Japonii rozmawiał z nim jako pierwszy. Premierowi Japonii bardzo na tym zależało – podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/pr

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 27.12.16

Godzina emisji: 21:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej