Premier Wielkiej Brytanii nie może samodzielnie rozpocząć Brexitu
To zwycięstwo dla brytyjskiego prawa konstytucyjnego - tak o werdykcie Sądu Najwyższego ws. Brexitu mówi Gina Miller, autorka pozwu kwestionującego prawo Theresy May, do samodzielnego uruchomienia procesu wychodzenia z Unii. Sąd Najwyższy orzekł, że brytyjska premier musi najpierw spytać o zgodę parlament. O Brexicie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-01-24, 20:12
Posłuchaj
Zdaniem gościa, werdykt prezentuje opcję konserwatywną, która broni tradycyjnie rozumianej konstytucji brytyjskiej. – A także pozycji wielu najbardziej zatwardziałych eurosceptyków, którzy uważają, że Unia podkopuje brytyjską suwerenność – dodał.
W jego opinii, decyzja nie podważa Brexitu jako takiego, a rząd brytyjski był na to przygotowany. – Troszkę komplikuje sprawę od strony proceduralnej. Jednak przy większości parlamentarnej, przegłosowanie nie będzie jakimś wielkim wyzwaniem – ocenił.
Biskup wskazywał, że Theresa May, w imię skutecznego prowadzenia negocjacji w sprawie Brexitu, przyjęła postawę blokady informacyjnej dla parlamentarzystów. – Największe znaczenie orzeczenia dotyczy tej kwestii, na ile parlament, wykorzystując debatę nad tą ustawą, będzie w stanie wymusić to, by być lepiej informowanym – podkreślił.
W Świecie w Powiększeniu była również mowa o rozmowach pokojowych w Kazachstanie, w Astanie. Gościem był ks. Kazimierz Gajowy - salezjanin, były misjonarz.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Michał Żakowski.
Polskie Radio 24/ip
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_______________________________
Data emisji: 24.01.2017
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA
REKLAMA