Szczyt G7 - razem przeciwko terroryzmowi

2017-05-26, 20:30

Szczyt G7 - razem przeciwko terroryzmowi
Uczestnicy szczytu G7, Taormina, Włochy, 26 Maja 2017.Foto: PAP/EPA/FLAVIO LO SCALZO

Uczestnicy szczytu G7 w Taorminie na Sycylii podpisali dokument o walce z terroryzmem. Szczyt zakończy się w sobotę wydaniem wspólnej deklaracji podsumowującej obrady. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Katarzyny Żukrowskiej, politolog i ekonomistki ze Szkoły Głównej Handlowej.

Posłuchaj

26.05.17 Grupa G7 razem przeciwko terroryzmowi
+
Dodaj do playlisty

Dokument mówi o wzmocnieniu współpracy w zwalczaniu terroryzmu – od wymiany najnowszych technologii elektronicznych po zobowiązanie do współpracy głównych dostawców usług internetowych. Sygnatariusze podkreślili, że taka współpraca pomoże w ściganiu terrorystów i wyeliminowaniu treści propagujących terroryzm.

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żukrowska, trwający szczyt G7 to okazja do odbudowy zaufania pomiędzy członkami grupy. – Nie tylko dlatego, że jest wspólne stanowisko dotyczące terroryzmu. W spotkaniu biorą udział nowi politycy, którzy być może mają coś nowego do zaoferowania – wskazywała ekspertka.

W skład G7 wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada i Japonia. W rozmowach na Sycylii biorą też udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Zamach na Koptów w Egipcie

Liczba ofiar ataku na koptyjskich chrześcijan w Egipcie wzrosła do 28. Wśród ofiar są dzieci. W południe zamaskowani napastnicy zaatakowali autobus, którym podróżowali Koptowie. Do ataku z użyciem broni automatycznej doszło w prowincji Minia w środkowej części kraju, 220 kilometrów na południe od Kairu.

– Można założyć, że ataku dokonała grupa zbrojna, powiązana z tzw. Państwem Islamskim – komentował w Polskim Radiu 24 Mariusz Borkowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. Gość Świata w Powiększeniu mówił również o powodach agresji islamistów wobec Koptów.

– Po pierwsze, chcą oni spowodować panikę wśród Koptów. To największa grupa chrześcijańska w Egipcie, mająca duże tradycje – wskazywał. – Oprócz tego, Koptowie przez islamistów są utożsamiani ze światem zachodnim. Ekstremiści, atakując Koptów, realizują także cel długofalowy, jakim jest połączenie islamskiego kalifatu w Syrii i Iraku z Libią i Algierią, właśnie poprzez Egipt – dodawał Mariusz Borkowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/IAR/mp

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.05.17

Godzina emisji: 19.35


Polecane

Wróć do strony głównej