X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

W 2016 zabito co najmniej 200 osób broniących swojej ziemi i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 20:51
Raport Global Witness podaje, że w 2016 zabito rekordową liczbę co najmniej 200 osób broniących swoich ziem i środowiska. Duża część ofiar pochodziła z ludności tubylczej - ludzie byli mordowani, walcząc o ziemie, które ich rodziny zamieszkiwały od pokoleń. Obecnie są one zawłaszczane przez korporacje chcące prowadzić na tych terytoriach projekty komercyjne, mające często negatywny wpływ na środowisko. O obrońcach ziem mówił w audycji Świat w Powiększeniu Bartosz Kozakiewicz, który zajmował się programami pomocowymi w Azji.
Audio
  • 17.07.2017 Bartosz Kozakiewicz: rolnicy, którzy przez generacje uprawiali swoją ziemię, są z niej wyrzucani siłą
Marsz poparcia dla członków plemienia Siouxów protestujących przeciwko przebiegowi rurociągu DAPL (Dakota Access Pipeline) przez ich ziemie. Nowy Jork, 5.11.2016
Marsz poparcia dla członków plemienia Siouxów protestujących przeciwko przebiegowi rurociągu DAPL (Dakota Access Pipeline) przez ich ziemie. Nowy Jork, 5.11.2016Foto: Karla Cote / flickr / CC BY-ND 2.0

Jak podkreślił Bartosz Kozakiewicz problem wysiedleń dotyczy całego świata. – Ta kwestia dotyka zarówno kraje rozwijające się, jak i kraje rozwinięte. Chociażby w USA w zeszłym roku był duży protest Indian z plemienia Siuksów w Dakocie Północnej, którzy protestowali przeciwko budowanie rurociągu, przebiegającego pod zbiornikiem wodnym, który służy im jako miejsce kultu i pobierania wody. W każdym kraju takie sytuacje się zdarzają – mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 powodem wyniszczania ludów autochtonicznych jest chęć zysku. – Zakładając kopalnie czy plantacje można zarobić lub ukraść olbrzymie pieniądze. Przodują w tym międzynarodowe korporacje, które poza zyskiem niewiele obchodzi. To przestrzeń, w której będziemy obserwować coraz większe napięcia. Świat coraz więcej konsumuje, potrzeba coraz większych pól, by zaspokoić te potrzeby. Dlatego rolnicy, którzy przez generacje uprawiali swoją ziemię, są z niej wyrzucani siłą – wskazywał Kozakiewicz.

Zdaniem eksperta nastawienie globalnej gospodarki tylko na zysk jest nie do utrzymania na dłuższą metę. – Międzynarodowe korporacje są anonimowe, liczą się w nich tylko zyski i dywidendy. Chcą inwestować w krajach mniej zamożnych tylko dla poprawy własnej kieszeni. Dlatego można mówić o nowej formie kolonializmu. Firmy odzieżowe i obuwnicze w Bangladeszu wypracowały pewne standardy, ale tylko ze względów wizerunkowych. Cywilizacja jest jak kula śniegowa, której nie da się zatrzymać – powiedział Bartosz Kozakiewicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 19:31


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korporacje odpowiedzialne za wyzysk dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 21:58
Największe światowe firmy, jak Apple czy Sony, produkujące telefony komórkowe i laptopy, ponoszą moralną odpowiedzialność za wyzysk dzieci w kopalniach kobaltu w Kongo – tak wynika z opublikowanego raportu Amnesty International. W Świecie w Powiększaniu rozmowa ze współautorką raportu – Lauren Armistead.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aung San Suu Kyi i droga Birmy do demokracji

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 20:00
W Birmie mija rok rządów Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji kierowanej przez Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Jak wiele udało się zmienić w tym kraju rządzonym latami przez wojskowych dyktatorów? O tym w rozmowie z Bartoszem Kozakiewiczem, zaangażowanym od lat w programy pomocowe dla Birmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godność pracy. "Również w Polsce zdarzają się przypadki pracy przymusowej"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 17:15
Proces pracy, jej wytwory i postęp techniczny powinny służyć człowiekowi. Papież Jan Paweł II przypominał o pierwszeństwie pracy przed kapitałem, m.in. w swojej społecznej encyklice "Laborem exercens". O godności pracy mówili w audycji Kapitał i Praca Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ "Solidarność" oraz Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club.
rozwiń zwiń