Półwysep Koreański. "Kontrolowane napięcie jest wszystkim na rękę"

2018-02-12, 21:09

Półwysep Koreański. "Kontrolowane napięcie jest wszystkim na rękę"
Wiceprezydent USA Mike Pence (po lewej) podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Powyżej Przedstawiciele delegacji Korei Pólnocnej.Foto: PAP/EPA/YONHAP

Trwające Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu są wykorzystywane przez Koreę Południową do dialogu z Koreą Północną. Do tego typu działań z rezerwą podchodzą jednak Stany Zjednoczone. W Świecie w Powiększeniu o postawie Waszyngtonu wobec potencjalnej odwilży pomiędzy koreańskimi państwami mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Posłuchaj

12.02.18 Igrzyska w Pjongczangu – okazja do międzykoreańskiej odwilży?
+
Dodaj do playlisty

Obecny podczas otwarcia igrzysk wiceprezydent USA, Mike Pence, nie podał ręki przedstawicielowi północnokoreańskiej delegacji. Jak podkreślał na naszej antenie Artur Wróblewski, to miedzy innymi efekt tego, że utrzymywanie napięcia w regionie jest dla Stanów Zjednoczonych korzystne.

– Pamiętajmy, że prywatne firmy zbrojeniowe nie zarabiają na pokoju, a na tym, kiedy coś się dzieje, kiedy ktoś musi kupować broń (…) – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Ekspert zaznaczył jednocześnie, że otwarty konflikt nie byłby opłacalny dla Waszyngtonu. – Gdyby do niego doszło, zginęłoby wielu Koreańczyków. Region były "rozwalony". Pozostaje też pytanie, kto, po pokonaniu Północy, miałby zapłacić za odbudowę kraju – mówił Artur Wróblewski. – Kontrolowane napięcie jest zatem wszystkim na rękę – pointował amerykanista.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.        

Polskie Radio 24/zz

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 19.46


Polecane

Wróć do strony głównej