Rumunia: unijna prezydencja w cieniu konfliktu
Rumunia oficjalnie inauguruje swoją pierwszą prezydencję w UE jako ostatni kraj, który dołączył do Wspólnoty w ramach fali rozszerzenia z ubiegłej dekady. Na przewodnictwie ciąży jednak konflikt polityczny pomiędzy prezydentem Klausem Iohannisem, który krytykuje posunięcia rządu premier Vioricy Dancili. - Konflikt jest strukturalnie wpisany w konstrukcję rumuńskiego systemu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2019-01-10, 21:32
Posłuchaj
Prezydent i premier Rumunii wywodzą się z dwóch różnych obozów. - Rumuńska konstytucja jest tak skonstruowana, że chcą nie chcąc, oni się zderzają - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Natomiast od początku rządów obecnej koalicji istnieje też spór na linii ideologicznej. - Koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE) dąży do złagodzenia prawa antykorupcyjnego. Chodzi o to, by kierujący koalicją z tylnego siedzenia Liviu Dragnea uniknął więzienia. Został juz skazany za przestępstwa korupcyjne w pierwszej instancji i grozi mu prawomocny wyrok - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
U podstaw sporu leży zatem reforma wymiaru sprawiedliwości. - Istotnie jest to, że rządzącym partiom chodzi o podporządkowanie prokuratury. Chodzi też o zmianę prawa karnego, by przestępstwa korupcyjne spadły do rangi wykroczeń - dodał Jakub Pieńkowski.
Jak władze w Bukareszcie argumentują konieczność zmian? O tym również w nagraniu audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji Świat w powiększeniu" była Magdalena Skajewska
Data emisji: 10.01
Godzina emisji: 19.47
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA