X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Krzysztof Miszczak: Niemcy powinni pochylić się nad reparacjami dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:54
- Frank-Walter Steinmeier wykonał pewne gesty wobec Polski, ale nie padły żadne zobowiązania, by te słowa zrealizować - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • 02.09.19 "Świat w powiększeniu". Prof. Krzysztof Miszczak (SGH) o reparacjach wojennych
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej, zdjęcie z roku 1945
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej, zdjęcie z roku 1945Foto: Domena publiczna

"Jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Przed 80 laty moja ojczyzna napadła na swoich sąsiadów, Polskę. Moi rodacy dokonali wojny, która pochłonęła ponad 50 mln ludzi. Ta wojna była niemiecką zbrodnią" - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej
1200_Stein_PAP.jpg
Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Kaleta: Niemcy wiedzą, że będziemy się domagać zadośćuczycienia

"To że niemiecki prezydent stoi przed wami i wolno mu się wypowiadać, pokazuje leczącą się ranę, pojednanie, które jest łaską, której nie mogliśmy oczekiwać jako Niemcy, ale które otrzymaliśmy w darze" - mówił prezydent Niemiec. "Nasza odpowiedzialność oznacza dla nas: nigdy więcej dla nacjonalizmu. Nigdy więcej żaden naród nie powinien stawiać się powyżej innych narodów" - podkreślił Frank-Walter Steinmeier.

"Trzeba uregulować kwestie reparacji"

Prof. Krzysztof Miszczak ocenił, że deklaracje są ważne w polityce, ale Polacy czekają na ich konkretną realizację. - Przemówienie Franka-Waltera Steinmeiera zostało zinterpretowane w wymiarze wyjścia naprzeciw polskim oczekiwaniom otrzymania reparacji wojennych, ale nie jest to zgodne z prawdą. Andrzej Duda nazywał wydarzenia z 1939 roku ludobójstwem, a prezydent Niemiec mówił o zbrodni. Zbrodnia nie ma jednak takiej rangi międzynarodowej jak ludobójstwo - zauważył ekspert.

Gość PR24 ocenił jednak, że "Niemcy powinni pochylić się nad odszkodowaniami dla Polski". - Jest to najwyższy czas, żeby uregulować te kwestie. W nowym traktacie powinny być uregulowane nowe stosunki polsko- niemieckie, który zawierałby temat reparacji - stwierdził prof. Krzysztof Miszczak.

Czytaj więcej
1200_Niemcy_IIWŚ_PAP.jpg
Prezydent Niemiec: chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] A. Zybertowicz o reparacjach: 30 proc. szans na otrzymanie poważnej sumy

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 02.08.2019

Godzina emisji: 19.46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Sałek: przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy jest niezwykle istotne

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:59
- To było przemówienie historyczne i bardzo ważne ze współczesnego punktu widzenia. Andrzej Duda wyraźnie zaznaczył, że nie można pozwalać na imperialne zapędy pewnych państw - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec. A. Mularczyk: Grecy zainteresowani współpracą z Polską

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:36
Politycy PiS: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz szef sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk spotkali się w poniedziałek z szefem parlamentu Grecji Konstandinosem Tasoulasem, z którym rozmawiali m.in. o powołaniu zespołu międzyparlamentarnego ds. reparacji wojennych od Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej wypadły imponująco

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:56
W audycji "Więcej Świata" podsumowanie warszawskich uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, wyborów krajowych w Saksonii i Brandenburgii oraz rozmowa z kandydatem na polonijnego senatora.
rozwiń zwiń