X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Kowalczuk: ruch "sardynek" ma szansę na sukces we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 20:25
- Ruch ma dużo wspólnego z happeningiem, dużo jest w nim żartu. Jedno jest pewne, stworzony został nie za czymś, a przeciw komuś i czemuś – mówił o wielotysięcznych demonstracjach we Włoszech Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia z Rzymu.
Audio
  • Piotr Kowalczuk; ruch "sardynek" stal się pewnego rodzaju modą (Świat w powiększeniu)
Demonstranci na placu San Giovanni. 14.12.2019 Rzym
Demonstranci na placu San Giovanni. 14.12.2019 RzymFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Wielotysięczny wiec tzw. sardynek, czyli ruchu przeciwników prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salviniego, odbył się w sobotę w Rzymie. Według organizatorów na pierwszą manifestację w Wiecznym Mieście przybyło ok. 100 tysięcy osób; policja mówi o 35 tysiącach.

Piotr Kowalczuk podkreślał, że ruch "sardynek" wyraża obawy włoskiej lewicy, że władzę może przejąć Liga kierowana przez Mateo Salviniego. - Zarzuca się Salviniemu sympatie faszystowskie, to nie do końca jest prawdą. Jednak ruch powstał przeciwko niemu. Trzeba pamiętać, ze ostatnie dwadzieścia pięć różnego rodzaju głosowań, wyborów, wygrała we Włoszech Liga – przypominał.

- Ten ruch rośnie, stal się pewnego rodzaju modą. Jego zwolennikami są ludzie młodzi. To coś nowego, modnego, nie chcącego mieć nic wspólnego z polityką, której młodzi ludzie mają we Włoszech dosyć. Z sondaży wyniki, że gdyby powstała partia oparta na tym środowisku, mogłaby liczyć na poparcie powyżej 10 proc. głosów – zauważył gość audycji.

Ruch zawiązał się spontanicznie w listopadzie w Bolonii na znak protestu przeciwko zajmującej pierwsze miejsce w sondażach opozycyjnej Lidze, która za cel stawia sobie przejęcie władzy w regionach, gdzie w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe.

Symbolem manifestantów, przede wszystkim młodzieży, stały się sardynki jako małe, poruszające się w wielkich ławicach bezbronne ryby w opozycji do byłego wicepremiera Salviniego, prezentowanego jako rekin.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Gość: Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia z Rzymu

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Piotr Podemski: Matteo Salvini dąży do pełni władzy we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 20:48
- Matteo Salvini jest obecnie najbardziej popularnym włoskim politykiem. Dąży on do pełni władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Leszek Jesień: Brexit musi nastąpić, ale konsekwencje tego mogą być głębokie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:27
- Mimo wygranych wyborów przez Borisa Johnsona, kwestia uporządkowania państwa na nowo po brexicie, będzie trudna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń