X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tomasz Rydelek: Amerykanie nie mają pomysłu na opanowanie chaosu w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 22:06
- Ataku na ambasadę USA w Bagdadzie, pomimo narastającego napięcia, mało kto się spodziewał. Eskalacja ta jest nowym etapem rywalizacji o Irak - powiedział Tomasz Rydelek z czasopisma "Układ sił".
Audio
  • Tomasz Rydelek o napięciach w Bagdadzie ("Świat w powiększeniu")
Uczestnicy zamieszek przed ambasadą USA w Bagdadzie
Uczestnicy zamieszek przed ambasadą USA w BagdadzieFoto: EPA/MURTAJA LATEEF

Dziesiątki zwolenników szyickiej milicji wdarły się na teren ambasady Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie. Na ulicach miasta i przed ambasadą zgromadziło się kilka tysięcy osób, które również próbowały dostać się do budynku. Wydarzenie to na nowo zwróciło uwagę na to, co dzieje się w Iraku.

irak 1200 pap.jpg
Atak na ambasadę USA w Iraku. USA wysyłają dodatkowych żołnierzy

Małe szanse na otwarty konflikt

Wypadki z ostatnich dni nie są zaskoczeniem dla Tomasza Rydelka, który wskazał, że już od pewnego czasu wzrastało napięcie pomiędzy Amerykanami a stronnictwem proirańskim w Iraku.

- W ostatnich tygodniach nieopodal baz USA znajdujących się w Iraku lądowały pociski artyleryjskie. W Kirkuku zaś z powodu ostrzału zginęła jedna osoba. Mimo to ataku na ambasadę chyba mało kto się spodziewał. Eskalacja ta jest nowym etapem rywalizacji o Irak. (…) Sądzę, że będzie ona ograniczona do zastępczych konfliktów, takich jak w Bagdadzie. Bezpośrednia konfrontacja nie jest na rękę Iranowi. Jego przywódcy uważają, że mają lepsze narzędzia, by pozbyć się amerykańskiej obecności w Iraku - wskazał ekspert.

Brak pomysłu na rozwiązanie sytuacji

W obawie przed dalszą eskalacją Stany Zjednoczone skierowały do Iraku w trybie natychmiastowym 750 żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej.

pap_irak1200.jpg
Atak na ambasadę USA w Bagdadzie. Trump: Iran poniesie pełną odpowiedzialność

- Obecnie ambasada jest zabezpieczona przez irackie siły antyterrorystyczne, więc chwilowo przynajmniej nie ma zagrożenia. W Kuwejcie wylądowali już wysłani żołnierze z dywizji powietrznodesantowej. (…) Pomimo tego uważam, że Amerykanie nie mają pomysłu na opanowanie chaosu, jaki ma miejsce w Iraku - ocenił Tomasz Rydelek.

"Iracki Hezbollah"

Za zorganizowaniem akcji protestu przed amerykańską ambasadą stoją szyickie bojówki znane ze swych proirańskich sympatii. Iracki Kataib Hezbollah, działający niezależnie od libańskiej grupy Hezbollah, wchodzi w skład Ludowych Sił Mobilizacyjnych, wspieranej przez Iran koalicji szyickiej, której zadaniem jest walka z dżihadystami.

- Na czele Kataib Hezbollah stoi człowiek, który w 1983 r. zorganizował zamachy w Kuwejcie na ambasady amerykańską i francuską, a potem uciekł do Iranu. - wyjaśnił Tomasz Rydelek.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Rydelek 
Data emisji: 02.01.2020
Godzina emisji: 19.47

PAP/Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o śmierci przywódcy ISIS: operacja wizerunkowo dobra dla USA

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 15:32
- Ta operacja mogła być specjalnie zaplanowana w tym momencie, aby trochę poprawić wizerunek USA i Donalda Trumpa, jako tego, który wycofuje wojska z regionu, ale kiedy trzeba - potrafi skutecznie uderzyć i zlikwidować lidera terrorystów - mówił dr Konrad Zasztowt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na ambasadę USA w Bagdadzie. Polskie MSZ potępiło agresję

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 10:25
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym potępia przedwczorajszy atak na ambasadę USA w Bagdadzie. "Wzywamy rząd Iraku do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców ataku oraz ich mocodawców" - napisało ministerstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięte relacje USA z Iranem. Dowódca Strażników Rewolucji: nie boimy się konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:16
Iran nie dąży do wojny, ale nie boi się też konfliktu - oświadczył dowódca elitarnej formacji irańskich sił zbrojnych Strażnicy Rewolucji, generał Hosejn Salami.
rozwiń zwiń