more_horiz

Prof. Miszczak: Merkel tak jak Macron jest za długofalową współpracą z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:30
- Niemcy reprezentują nowy kierunek w polityce międzynarodowej tzw. partnerstwo elastyczne. Mają otwarte stosunki z USA i Zachodem, ale nie zamykają się na państwa autorytarne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak.
Audio
  • Prof. Krzysztof Miszczak o relacjach Niemiec z Rosją (''Świat w powiększeniu")
Angela Merkel i Emmanuel Macron
Angela Merkel i Emmanuel Macron Foto: shutterstock.com/360b

W sobotę na Kremlu odbyło się spotkanie Władimira Putina z Angelą Merkel. Trwało trzy i pól godziny. Kanclerz Niemiec przyjęła zaproszenie i po raz pierwszy od prawie pięciu lat odwiedziła Moskwę, by przeprowadzić, jak to określiły niemieckie media, „rozmowy antykryzysowe”.

"Produktywne rozmowy Niemiec i Rosji"

Omówiono sytuacje w Iranie, konflikty w Libii i Syrii, konflikt na Ukrainie i gazociąg Nord Stream 2. Budowa pod koniec grudnia została przerwana grudnia wskutek sankcji USA. Obie strony określiły efekt rozmów jako "produktywne".

putin merkel pap 1200.jpg
Tomasz Grzegorz Grosse: prawo europejskie służy silnym

- Tłem tego spotkania była sytuacja międzynarodowa i na pewno doszło do ponownego zbliżenia między Rosją a Niemcami – mówił gość PR24. Dodał, że kierunek był jasny – unormować stosunki między oboma krajami.

"Nord Stream 2 będzie ukończony"

- Jeśli chodzi o Nord Stream 2 to Niemcy i Rosja dogadały się w taki sposób, że ten gazociąg będzie ukończony, a kanclerz Niemiec wróciła do swojej pierwszej interpretacji, że jest to projekt gospodarczy, a nie polityczny – mówił ekspert. Podkreślił, że zysk Angeli Merkel to także styczniowa konferencja pokojowa na temat Libii, ma ona tu zgodę Rosji i Turcji.

- Społeczeństwo niemieckie jest w kontrze do polityki prezydenta USA Donalda Trumpa, stanowisko kanclerz Angeli Merkel jest takie, że Niemcy mają równy dystans do polityki amerykańskiej jak i do rosyjskiej co powoduje, że Rosja zbliżyła się do Niemiec.


*******

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof Krzysztof Miszczak (SGH)
Data emisji: 13.01.20 
Godzina emisji: 19.47

Polskie Radio 24/jj

Zobacz także

Zobacz także