more_horiz

Przemówienie Emmanuela Macrona. Dr Bonikowska: mógłby powiedzieć, że Europa to on

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 22:07
- Po brexicie Francuzi chcieliby podkreślić, że ich państwo jest tym, wokół którego może rosnąć siła Europy. Gdy Emmanuel Macron mówi o Europie, to tak naprawdę mówi o Francji - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Małgorzata Bonikowska o wizji Emmanuela Macrona w sprawie obronności Europy ("Świat w powiększeniu")
Emmanuel Macron przeprowadza przegląd wojsk przed wygłoszeniem mowy w Szkole Wojskowej w Paryżu
Emmanuel Macron przeprowadza przegląd wojsk przed wygłoszeniem mowy w Szkole Wojskowej w Paryżu Foto: EPA/FRANCOIS MORI

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał kraje Unii Europejskiej do większego zaangażowania w międzynarodową kontrolę zbrojeń.

Dla Macrona Europa to Francja, a Francja to Europa?

Macron PAP 1200.jpg
Prof. Daniel Boćkowski: Francuzi rozpoczynają krucjatę

W przemówieniu wygłoszonym w Szkole Wojskowej w Paryżu francuski prezydent podkreślił, że europejskie państwa nie mogą pozostać widzami w obliczu potencjalnego wyścigu zbrojeń nuklearnych. Dodał też, ze po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Francja jest jedynym państwem członkowskim, które posiada broń atomową.

- Gdy Emmanuel Macron mówi o Europie, to tak naprawdę mówi o Francji. Mógłby powiedzieć: Europa to ja, nawiązując do wypowiedzi króla Ludwika XIV. Po brexicie Francuzi chcieliby podkreślić, że ich państwo jest tym, wokół którego może rosnąć siła Europy. Z ich puntu widzenia siła Francji leży we wzmocnieniu całego kontynentu. Im silniejsza i bardziej spójna Europa, tym skala możliwości działania Francji jest większa - wskazała dr Małgorzata Bonikowska.

Francuskie ambicje

mor123.jpg
Jarosław Guzy: Francja po raz pierwszy traktuje Polskę po partnersku, dostrzegła, że przegrywa z Niemcami

Przemówienie Emmanuela Macrona było w zasadzie apelem o to, aby Unia Europejska wspólnie z Francją włączyła się do rozmów dotyczących rozbrojenia atomowego, które prowadzą głównie Stany Zjednoczona i Rosja. Dr Bonikowska zwróciła uwagę, że jest zrozumiałym, to iż Francja ma ambicje bycia liderem i przewodzenia państwom europejskim.

- Bardziej skomplikowaną kwestią jest to, czy ambicje te zostaną spełnione. Przecież nie wszystkie państwa Europy mają ochotę na przywództwo Francuzów, wiele krajów ma zastrzeżenia m.in. co do wizji Macrona pod względem pogłębiania integracji europejskiej. Dlatego pojawia się pytanie, czy prezydent Francji będzie w stanie zdobyć poparcie dla swoich postulatów - zauważyła ekspert.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska, Centrum Stosunków Międzynarodowych
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 19.47

PAP/Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także