more_horiz

Ekspertka: Włosi mają świadomość, że koronawirus im się wymyka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 21:13
- Włoski system ochrony zdrowia jest systemem regionalnym, lombardzki zaś uchodzi za najlepszy w kraju, natomiast już w tej chwili na oddziałach intensywnej terapii w tym regionie, ze stolicą w Mediolanie, po prostu brakuje miejsc – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Lorencka z Uniwersytetu Śląskiego.
Audio
  • 08.03.2020 Małgorzata Lorencka (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Blokada drogi w północnych Włoszech. 8 marca 2020
Blokada drogi w północnych Włoszech. 8 marca 2020Foto: PAP/EPA/MATTEO CORNER

Z 233 do 366 wzrosła w ciągu doby liczba osób, które zmarły we Włoszech z powodu koronawirusa - poinformowano w niedzielę 8 marca. W całym kraju jest obecnie ponad 6300 zarażonych, o 1300 więcej niż w sobotę, 60 procent zmarłych to osoby ponad 80-letnie, obciążone dodatkowymi schorzeniami. Najwięcej, czyli 113 spośród 133 zgonów od soboty zanotowano w Lombardii.

pap włochy koronawirus 1200.jpg
Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech. Nie żyje ponad 350 osób

Małgorzata Lorencka zwracała uwagę na specyfikę włoskiej służby zdrowia, która jest zarządzana regionalnie. - W mediach nieustanie mówi się o koroanwirusie od tygodnia, kiedy tak naprawdę Włosi mają świadomość, że koornawirus im się wymyka. Główne ogniska epidemii znajdują się w Lombardii. To bardzo niepokojące, szczególnie patrząc na południe Włoch, gdzie regionalna służba zdrowia działa gorzej lub jej w praktyce nie ma - myślę tu o takich regionach jak Apulia, Sycylia czy Kalabria. Jeżeli tam ta epidemia się rozprzestrzeni, to będzie bardzo trudno władzom regionalnym, z małymi środkami finansowymi, poradzić sobie z nią – zauważyła.

Eksperta podkreślała, że Lombardia i Wenecja Euganejska, najbardziej dotknięte epidemią, to "płuca ekonomiczne" Włoch. - Bardzo wiele osób z południa Włoch przenosi się tam w poszukiwaniu pracy. Trzeba także pamiętać, że dla gospodarki tego kraju bardzo istotnym elementem jest turystyka. Włoska gospodarka już pod koniec 2019 r. miała zadyszkę, niektóre agencje ratingowe mówią wprost, że w tym roku stanie przed problemem recesji. Włoski rząd na początku próbował bagatelizować sprawę, żeby nie wpłynęło to negatywnie na turystykę, niestety dlatego ta epidemia tak szybko się rozprzestrzenia – dodała.

"Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka" - takie apele do Włochów kierowane są w programach telewizyjnych w niedzielę w związku z koronawirusem. Tego dnia wszedł w życie dekret zaostrzający działania w walce z szerzeniem się patogenu.

Więcej w zapisie audycji.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Gość: dr Małgorzata Lorencka

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także